• I dalej publicystyka.Jakie możliwości wsparcia miało AK? Czekam na konkrety na czym polegało rzekome wsparcie dowództwa AK w ramach Burzy dla okręgu ? Dlaczego Dwyzizja skoncentrowana miała sobie lepiej poradzić z rozproszonymi bandami UPA niż kilkanaście , 9 jak dobrze pamiętam ,,lotnych"oddziałów partyzanckich AK i miejscowe samoobrony ?

    Próbujecie pokazać że AK wsparło rejon w ramach Burzy, i udowodnić w ten sposób że się nie intersowało Wołyniem. Kto wie mogło sie nie interesować ale Burza nie jest na to dowodem bo przeprowadziły ja odziały samoobrony i odziały partyzanckie działając co najmniej od Lipca 1943, dowództwo AK idąc tym tokiem myślenia nie interesowało się też Burzą na Wołyniu co ma zresztą potwierdzenie w planach określających ten rejon jako drugorzędny dla Burzy.To że 27 WDP była wielka jak na warunki Polskiej partyzantki jednostka to tylko efekt rzezi i pracy własnej okręgu.
    To wy nie rozumiecie że sformowanie tej Dywizji nie polegało na przybyciu sił z zewnątrz tylko na innej organizacji sił i środków które już były w użyciu wołyńskiego okręgu AK.Jedyna znanym mi wsparciem dla Dywizji było przysłanie 20 osobowej drużyny dywersyjno-saperskiej Kedywu.
    AK mogło się nie interesować ale zle to argumentujecie. Szukacie tez złych środków zaradczych za zapobieżenie rzezi jeśli twierdzicie że była nia wcześniejsze sformowanie 27 WDP.Obwód wołyński robił właśnie to co należało czyli formował odziały partyzanckie- na tyle na ile pozwalał na to skromna baza mobilizacyjna.

  • I jeszcze jedno, z Niemcami i niemieckimi osadnikami w czasie wysiedlenia Zamojszczyzny w zasadzie radziła sobie nasza miejscowa partyzantka. Silnie zaangażowało się w to miejscowe BCh bo chłopom dobrali się Niemcy konkretnie do dupy i wiedzieli chłopy, że już nie mają nic do stracenia. Wiem to, bo sam pochodzę z gminy, która jako pierwsza była wysiedlona. Zaś większe niemieckie operacje przeciwpartyzanckie na Zamojszczyźnie: Wicher I i Wicher II to czerwiec (Wicher II to nawet koniec czerwca) 1944 roku ! zatem usprawiedliwianie słabego zaangażowania dowództwa AK na Wołyniu rok wcześniej trudną sytuacją na Zamojszczyźnie jest wielkim naciąganiem faktów.

    Jak też i obciążanie winą NSZ również jest naciąganiem, bo Narodowe Siły Zbrojne nie miały na Wołyniu zorganizowanych struktur

    :) i zwolennikiem Zychowicza nie jestem, ale każdemu zdarza się czasem powiedzieć coś mądrego, nawet Korwinowi : ), pozdrawiam

  • myślę, że trochę Pan nie zrozumiał, nie chodzi o to, że AK była słaba, tylko o to, że naczelne dowództwo mało się interesowało (albo może zbyt mało) tym co się dzieje na Wołyniu w 43 roku, bo najważniejsza była akcja Burza, to też pomoc jaką udzielało Wołyniowi była zbyt mała i trudno tutaj nie dojść do wniosku do jakiego dochodzi tagore a podejrzewam, że i sam Zychowicz, że to wszystko było tak "na przeczekanie", tak banderowcy rżną, ale przecież wszystkich nie wyrżną, jakoś tam się będą bronić, jakoś doczekają do Burzy a potem zrobimy porządek, a tymczasem wszystko spływało krwią. no o ile w 42 czy na początku 43 można było jeszcze na coś liczyć, o tyle krwawa niedziela powinna być już wystarczająco mocnym sygnałem, że nie ma co czekać, bo na tej polskiej ziemi nie zostanie ani jednego Polaka. I myślę, że o to chodzi Zychowiczowi. Ta moja drwina o spadochronach dotyczyła tego, że owszem o ile sporo kadry "przywódczej" (osadnicy wojskowi, policjanci, leśnicy i inni), Sowieci wywieźli bądź wymordowali, to jednak na tym wykrwawionym Wołyniu nawet po rzeziach wystarczyło ludzi by z nich zebrać 27 Wołyńską. Tylko czemu dopiero w 44?? O to idzie rzecz, i nie chodzi o to by zrzucać broń partyzantom, ale by tą masę ludzi zorganizować wcześniej, wcale niekoniecznie w wielka dywizję, która jak Pan zauważa byłaby łatwym łupem dla Niemców, ale choćby w jakieś zorganizowane i prężne lotne oddziały karne (tak jak u nas na Zamojszczyźnie był oddział AK "Ciąga", Jachymka czy BCh Rysia, który potrafił walić wet za wet i jednak trzymać w jakichś ryzach ten morderczy żywioł). Takie oddziały na Wołyniu mogłyby pełnić rodzaj straszaka, i myślę, że summa sumarum ofiar wtedy byłoby mniej, bo i sami Ukraińcy nie wspieraliby tak chętnie banderowców, gdyby wiedzieli, że w każdej chwili może w nocy przyjść ekspedycja karna AK, a tak rozbestwili się bezkarnością, bo ludzie samorzutnie zorganizowani mogli jedynie bronić takich bastionów jak Przebraże. A co do Niemców, to też nie można patrzeć tylko w ten sposób, w GG było jednak co innego, ale np. Góra Dolina potrafił się z nimi "dogadać", za co "patrioci" do dziś robią mu wymówki.

  • ruskiagent 16 July 2014, 09:20 Atak na Sniżne w obwodzie donieckim

    Przecież jak wiadomo, prorosyjscy terroryści tego ohydnego tyrana putina dysponują bardzo silnymi siłami lotniczymi, których samoloty są zapewne obsługiwane przez zdradzieckich agentów GRU. Bombardują oni domy bezbronnej ludności cywilnej, czekającej z kwiatami na bohaterską armię Ukrainy, aby podstępnie i kłamliwie zrzucić to na Ukraińskich Hierojów!

  • Witam moim zdaniem szanowni zwolnicy Zychowicza i on sam kręcicie się w zeznaniach.
    Z jednej strony Zychowicz wskazuje słusznie na słabość państwa podziemnego z drugiej strony zarzuca jej że nie przyszło na Wołyń z pomocą jak było słabe to jak miało przyjść?
    Skoro 27 WDP nie zrzucono na spadochronach to jak powstała ? Na bazie formacji wcześniej istniejących na Wołyniu. Skoncentrowanej w jednym miejscu trudniej było jej by zwalczać ataki takie jak w krwawa niedziele przeprowadzone na raz w dziesiątkach czy setkach miejsc.Dlaczego część jednostek samoobrony nie stawiła się na mobolizacje-bo oddalone od własnych miejscowości nie mogłyby ich bronić.Po za tym jednostka skoncentrowana była by łatwym celem dla Niemieckich operacji przeciwpartyzanckich(jakim zresztą się stała w ramach nieszczęsnej Burzy).
    Apeluje raz jeszcze podajcie konkrety, transporty broni odziały przerzucone z innych okręgów które by potwierdziły że AK sformowało 27 WDP na bazie czegoś czego nie było tam w 1943.

  • jasne, wszystkich wywieźli i wymordowali. taaaa, a 27 Wołyńską to potem na spadochronach z Anglii zrzucili - tak to jest jak kretynowi dać dostęp do internetu

  • karol1 16 July 2014, 08:29 Atak na Sniżne w obwodzie donieckim

    Z art wynika że walki trwają na całego , kilka dni temu po zajęciu Słowiańska kijowska hunta ogłosiła zwycięstwo a tu się okazuje że nie jest to takie proste , wszystko na to wskazuje że banderowcy dostają w kość i to równo radek jedzie na Ukrainę , czekoladowy król prosi UE o wspomożenie , cały czas mówią o eskalacji konfliktu , czyżby plany ue i usa się nie powiodły , czyżby nie wyszły bandyckie plany , a najbardzie z idiotycznych opini jakie słyszałem ostatnio to to że Rosjanie ostrzelali z samolotów miasteczko gdzie zginęło 11 osób , propaganda mediów z "poprawnego" nurtu jest żałosna .

  • cymbałem to jesteś ty mój drogi.

  • Zychowiicz jest dyletantem, podobnie jaroslaus, tutejszy i inne cymbały komentujace ten artykuł. AK nie miała struktur na tych ziemiach, bo sowieci wymordowali lub wywieźli wszystkich, którzy mogliby tworzyć ruch oporu. Tak to jest, jak ćwierćinteligenci biorą się za pisanie historii.

  • jazmig 16 July 2014, 08:21 Atak na Sniżne w obwodzie donieckim

    Jak to nie wiadomo, kto zbombardował to miasto. Doskonale wiadomo, że kijowscy banderowcy to zrobili i jak zwykle idą w zaparte. To przecież nie jest pierwsze zbombardowane przez nich miasto.

  • ruskiagent 16 July 2014, 07:38 Cywile giną w Ługańsku [+VIDEO/+FOTO/+18]

    Właśnie. Ale jak wiadomo, nie ma jakichkolwiek szans na to, że jakiś mieszkanie Doniecka czy Ługańska w czasie ZSZ nie służył w baterii GRADów, że jakiś należał do działonu moździerza, że któryś był w załodze czołgu. To wszystko są podli putinowscy terroryści-dywersanci z GRU i ze Specnazu oraz regularne oddziały Armii Federacji Rosyjskiej, które ten ohydny tyran putin wysyła celem zniszczenia niezawistnej i suwerennej Ukrainy oraz jej demokratycznego narodu. Sława Ukrainie! Hierojom Sława! Smiert Lachom, Żydom, Moskalom!

  • Jak powszechnie wiadomo, suwerenna i niepodległa Ukraina jest w pełni demokratyczna. Obowiązuje tam wolność słowa, co oznacza że każdemu wolno mówić co chce i po jakiemu chce bez żadnych konsekwencji. Sława Ukrainie! Hierojom Sława! Smiert Lachom, Żydom i Moskalom!

  • wladyslaw 16 July 2014, 05:56 Ukraina: rząd liczy zabitych i rannych

    Video ratowania malego chlopczyka w miasteczku Snieznoe. Dziecko bylo pod gruzami budynku, zniszczonego Ukrainska armia. Biedne dziecko zyje! http://russian.rt.com/article/40983

  • POZNAJ ŻYDA: żydy kontynuują ludobójstwo palestyńskich kobiet, dzieci i starców. Wedle informacji podanej przez żydowski Times of Izrael żydy obecnie zrzucają w jednym pocisku tonę materiału wybuchowego. Na żydowskim CNN, w programie Zuckermana, rzecznik żydowskich ludobójców Peter Lerner powiedział swojemu współplemieńcowi Wolfowi Blitzerowi, iż żydy stosują system ostrzegawczy, polegający na odpaleniu w budynek mający być zniszczonym, rakiety z niewielkim materiałem wybuchowym, co ma ostrzec Palestyńczyków, że nastąpi jego zniszczenie. To ma zdaniem żyda i przy aplauzie tego „dziennikarza” Blitzera, zapobiec „ofiarom cywilnym”. Jak się jednak okazało, na filmach nagrywanych przez Palestyńczyków ze Strefy Gazy – czas do CAŁKOWITEGO WYSADZENIA W Powietrze oznaczonego budynku, wynosi około JEDNEJ MINUTY od takiego sygnału. Budynki są wielokondygnacyjne, są tam kobiety, dzieci i starcy. NIKT z takich osób NIE JEST WIĘC W STANIE SIĘ URATOWAĆ przez żydowskim LUDOBÓJSTWEM. Nigdy nie wierzcie żydom, bowiem zawsze kłamią. ŹRÓDŁO po ANGIELSKU: http://davidduke.com/gaza-slaughter-jewish-supremacist-tap-roof-warning-lies-exposed/

  • Spokojnie dziecino, bo monitor zaplujesz. Nie dowierzam w te zapewnienia o samozbanowaniu, więc na wszelki wypadek bana i tak dostaniesz.

  • votum_separatum 15 July 2014, 20:43 Ostrzał wyrzutniami Grad [VIDEO]

    Że tak powiem to jakaś nowa taktyka? Powstańcy ostrzeliwują sami siebie? Tytuł filmu na to wskazuje.

  • Impertynencko to Pan się zachowuje, Redaktorku. Co Pan sobie wyobraża, że przestraszę się jakiegoś pańskiego bana? Sam się "zbanuję" z tego forum, bo widzę że do moderowania zabrał się jakiś neurotyk, rozdygotany emocjonalnie jak stara panna w okresie klimakterium i przewrażliwiony jak dojrzewający nastolatek, któremu się wydaje że wszyscy patrzą tylko na jego pryszcze. Oczywiście brak czasu na moderowanie forum byłby dość sensownym wytłumaczeniem, gdyby nie fakt, że gdy ktoś zgłosi całkowicie uzasadnione krytyczne uwagi pod adresem redakcji, reagujecie błyskawicznie świętym oburzeniem (czytaj: histerią) i banem. Na to czasu wam wystarcza. Żegnam.

  • Elity o proweniencji fornali , nie maja honoru , spluniesz to myślą że deszcz spadnie.

  • Ale jak Pan rozumie mobilizować te odziały, ci którzy chcieli byli w samoobronie albo w istniejących oddziałach, te odziały mogły co najwyżej przyjść z innych okręgów ale tam miały ręce pełne roboty.
    Utworzenie 27 WDP to była zmiana formy organizacyjnej już istniejących oddziałów.
    W 1943 istniały odziały AK i podjęły walkę.To AK w dużej mierze organizowali samoobronę przykładowo w Hucie Stepańskiej dowodził Kochański cichociemny skierowany najpierw do Wachlarza w Lipcu 1943 zorganizował odział partyzancki, Pukacki też cichociemny skierowany do wachlarza również w Lipcu zorganizował odział partyzancki, Fijałka nastepny cichociemny który sformował odział partyzancki.
    Faktem jest może że było to spóźnione bo dopiero w Lipcu.
    Ale tu konkretnie o chodzi po tezę Zychowicza że AK zaczęło kierować jakieś nieprawdopodobne środki na wołyń w związku z Burzą a nie chciało ich skierować w czasie rzezi.
    Zychowicz ma racje w tym że AK było słabe,więc co miała skierować kilka dywizji na Wołyń co najwyżej mogli wysłać kliku specjalistów jak ci wymienieni, czy wspomóc 27 WDP kilkunastoosobowa drużyna saperska.
    Zychowicz myli się snując tezę że AK na potrzeby akcja burza nagle zaczęła ,,inwestować" w okręg Wołyński ponieważ 27 WDP powstała siłami okręgu Wołyń.
    Mogę się oczywiście mylić dlatego jeśli ktoś ma wiedzę która sugerowała by ze dowództwo AK na potrzeby akcji Burza skierowało na Wołyń siły i środki(poza wspomniana drużyną saperska) z poza okręgu AK Wołyń to proszę o linka

  • Od kilku lat też skłaniam się ku takiemu twierdzeniu. Gdyby do obrony przed Ukraińcami skierowano chociaż połowę sił i środków jaką później wykorzystano do beznadziejnej akcji Burza, to Polska dzisiaj mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Chodzi mi szczególnie o to jak by wyglądało nasze społeczeństwo gdyby nasza polska substancja narodowa przetrwała na wschodzie i wydawała owoce we współczesnej Polsce.

  • Alexmich miał oczywiście trochę racji, ale skoro nie potrafił tego z nami grzecznie załatwić, to stało się, jak się stało. Użytkownik Eques polonus został zbanowany a jego wpisy usunięte. Wcześniej o nich nie wiedzieliśmy. Nie mamy czasu, żeby moderować to forum, więc poważnie myślimy o jego zamknięciu. Gdyby pan alexmich założył dobrą wolę po naszej stronie i grzecznie napisał np na redakcyjnego maila z prośbą o rozwiązania sprawy, z pewnością nikt by nie nie miał do niego pretensji. Co do Pana, na razie zachowuje się Pan po prostu impertynencko, nazywając oskarżenia o sprzyjania banderowcom "krytyką". Proszę się w ten sposób nie bawić, bo rzeczywiście pożegna Pan to forum.

  • Zmobilizowanie na czas 20 - 25 oddziałów partyzanckich poważnie utrudniło by działania strony
    ukraińskiej i mogło by się przełożyć na kilkadziesiąt tysięcy nie zabitych ludzi, przeciętny morderca
    upa nie miał broni palnej tylko narzędzia gospodarskie.

    tagore

  • To jest właśnie przyszłość Polaków, którzy urodzili się już w ZSRR, w szkołach nauczono ich rosyjskiego, a potem nie zdążyli się nauczyć ukraińskiego.

  • To jest właśnie przyszłość Polaków, którzy urodzili się już w ZSRR, w szkołach nauczono ich rosyjskiego, a potem nie zdążyli się nauczyć ukraińskiego.

  • votum_separatum 15 July 2014, 17:52 Nalot na Śnieżne w ziemi donieckiej [+FOTO]

    Panie @Tennenbaum, oto wideokartka z życzeniami, specjalnie dla pana i pańskich krwawych kumpli:

    http://www.youtube.com/watch?v=BdreAmY9LyM

    Pozdrawiam

  • votum_separatum 15 July 2014, 17:47 Znacznie więcej ofiar moskiewskiego metra

    Ciekawe, że pan Tutejszym nie pisze już, że to zamach FSB na zlecenie Putina mający na celu przekonanie Rosjan o konieczności interwencji na Ukrainie :-)

  • Patriotów do cudzej ziemi, panie Tennenbaum!

  • Ciekawe panie @Tutejszym jak pan dochodzi do "prawidłowej oceny rzeczywistości"? Pan wcale i za grosz jej nie masz, za to wykonujesz (może bezwiednie) krecią robotę. Akurat mnie oceniać polską rację stanu, gdyż jestem Polakiem z dziada, pradziada, a Polska to mój dom od zawsze i nie jestem jakimś tam Tutejszym, który w związku z tym że jest "tutejszym" złapał widły i siekierę i poszedł na tych, których nie uważał za tutejszych.

  • A wie Pan, Panie tagore, że każdy z endeków, którymi Pan tak pogardza, pierwsze pytanie, jakie by sobie zadał, brzmiałoby: czy te działania wpisują się w potrzeby Polski, a nie tak jak Pan – czy wpisują się w potrzeby Rosji? W czasie „Majdanu” narodowcy byli chyba jedyną siłą, która zwracała uwagę, na to, że w szeregach rozjuszonego tłumu, znalazło się wielu banderowców, zwolenników UPA i innej maści antypolskich nacjonalistów… I to oni wywoływali zamieszki i kierowali nimi (w dużej -w każdym razie –mierze). Powoli staje się to oczywiste dla wszystkich… Dla Pana jeszcze nie? Czy uważa Pan, tak jak Pan Tutejszym – cytuję: "czas na wygaszenie zarzewia banderyzmu na Ukrainie przyjdzie może z chwilą pokoju…"?

  • Jaka swołocz? Chyba wolnych ludzi. Tak jest w kraju faszystowskim i nazistowskim ze mozna miec tylko jedno zdanie !!! Jak ludzie chca federalizacji to bardzo dobrze. Sa za jednym krajem tylko żeby poszczególne regiony mały wiekszy wpływ na swoje prawo jak USA. To cos najnormalniejszego na świecie i można pogodzić obie strony.

  • Jaka swołocz? Chyba wolnych ludzi. Tak jest w kraju faszystowskim i nazistowskim ze mozna miec tylko jedno zdanie !!! Jak ludzie chca federalizacji to bardzo dobrze. Sa za jednym krajem tylko żeby poszczególne regiony mały wiekszy wpływ na swoje prawo jak USA. To cos najnormalniejszego na świecie i można pogodzić obie strony.

  • Usa chca wciagnąc Rosję do wojny. To inny sposób walki . Napuszczanie na siebie państw.

  • twoja głupota poraża.

  • twoja głupota poraża.

  • tutejszym 15 July 2014, 16:16 Możesz pomóc polskim harcerzom z Wołynia

    I jeżeli mogę prosić to pełna nazwa fundacji i jej adres. Chcę precyzyjnie skierować swoją pomoc.

  • No tak, chodzi sobie taki Ukrainiec po Stanisławowie i rozmawia z siostrą po rosyjsku. Ukraiński oczywiście znają perfekt. Na co liczy w takich czasach? To tak, jakby np. 4 września 1939 roku wykrzykiwać po niemiecku na krakowskim rynku.

  • O dwa ostanie zdania za daleko, zapomniałem wykasować ale trudno poszło.

  • AK nie było jedyna organizacją zbrojna były też BCh, AL/GL czy NSZ wiec jeśli już to żadna z nich nic nie zrobiła na Wołyniu.Jednocześnie w 1943, formacje te walczą na zamojszczyznie skutecznie zwalczały tamtejsza akcje Niemców wspieranych przez Ukraińców.Wiec podziemie nie było chyba takie słabe, ale nie było tez chyba na tyle silne żeby udzielić wsparcia jednocześnie na Wołyniu.Bo w warunkach konspiracyjnych tylko z Lubelszczyzny mogło nadejść wsparcie w rejonie Lwowa czy na Białorusi miejscowe jednostki same miały co robić z innymi jednostkami UPA, Niemcami czy czerwona partyzantką.a możliwości samego Wołynia wielkie nie były chociażby ze wzgledu na dysproporcje ludności.
    Odziały AK takich oficerów jak Władysław Kochański ,,Bomba". Franciszek Pukacki ,,Gzyms" , Władysław Czermiński ,,Jastrząb, Michal Fijałka ,,Sokól" działały na Wołyniu już w 1943 i broniły miejscowej ludności.
    Teraz pytanie czym byłoby powalanie 27 WDP w 1943, tym samym co w 1944 czyli skoncentrowaniem jednostek partyzanckich i samoobrony.a po co ich koncentrować i tworzyć wielka jednostkę jak front radziecki był daleko , a dowództwo AK nie mogło ich w 1943 radykalnie dozbroić, i musiało w dodatku toczyć walki na zapleczu w Lubelsczyżnie.Chyba tylko po to żeby Niemcy mogli ich wykryć i zniszczyć oraz po to żeby trudniej było taka kupę ludzi zaopatrywać w żywność.
    Co ciekawe w styczniu 1944 gdy wydano rozkaz koncentracji 27WDP cześć samoobron nie stawiła się właśnie dla tego ze nie mogłyby jednocześnie bronic swoich miejscowości.
    Samo utworzenie 27 WDP czyli koncentracja już istniejących jednostek partyzanckich i grup samoobrony nic nie zmieniało, jeśli nie szły za tym dostawy bron i amunicji a tej w AK nie zbywało. Nawet utrudniało obronę bo przecież UPA tez nie tworzyło jednolitego frontu podążającego w pochodzie z wioski do wioski tylko działało rozproszone atakując wiele miejscowości na raz.

    Nawet jeśli AK zmobilizowało by wcześniej ludzi to co to by dało, po drugiej stronie stali nie tylko rezuni z widłami ale tez, odziały UPA dozbrajane przez Niemców i uciekinierzy z Policji Pomocniczej.
    Odziały partyzanckie AK działy na Wołyniu już w 1943 dowódcy tacy jak Władysław Kochański ,,Bomba". franciszek Pukacki ,,Gzyms" , Władysław Czermiński ,,Jastrząb, Michal Fijałka ,,Sokól" byli cichociemnymi cześc pracowała wcześniej w wachlarzu więc zostali tam skierowani przez dowództwo AK a ich odzi

  • Faszystowska Rosja odpowie za śmierć ukraińskich cywilów!

  • tutejszym 15 July 2014, 15:38 Możesz pomóc polskim harcerzom z Wołynia

    Fundacja „Mam Dom” czy „Masz Dom”

  • Miejscowych patriotów wystarczyło, żeby swołocz moskalską rozgonić :)))

  • votum_separatum 15 July 2014, 15:34 Nalot na Śnieżne w ziemi donieckiej [+FOTO]

    Sami banderowcy tego nie wymyślili. Doiero co pojawiła się informacja o wykorzystaniu przez powstańców zdobycznego Su-25. Zatem wykorzystali okoliczność, aby zniszczyć obiekt celem spowodowania wielu ofiar cywilnych i zrzucenia odpowiedzialności na Rosję. Rezuńska propaganda podszyta rzetelnością CNN. Śmierdzi pomocą US_DEMOCRACY z daleka.

  • Banderowcy mieli być przed federalistami ale autobus z Kijowa się popsuł.

  • votum_separatum 15 July 2014, 15:24 Cywile giną w Ługańsku [+VIDEO/+FOTO/+18]

    Panie Tutejszym, pan sam siebie cały czas zawodzi. Powstańcy w Noworosji nie używają absolutnie żadnego uzbrojenia, którego nie potrafiłby obsłużyć żołnierz po służbie zasadniczej lub zawodowy podoficer i mam tu na myśli rozmaite systemy artyleryjskie włącznie. Oczywiście rosyjskie służby tam są, ale ich rola jest znacznie mniejsza niż pan nam próbuje wmówić. Całkiem prawdopodobne, że nawet pełnią rolę na polu walki wskazując cele itp. Ale nie ma tam zwartych oddziałów jak chcą nam wmówić banderowcy. Pan chce nas oszukać w ten sposób, że jakoby miejscowa ludność nie walczyła przeciw reżimowi kijowskiemu lub jest wręcz zmuszona to robić sterroryzowana przez przybyszów z Rosji. To jest oczywiście kłamstwo wyreżyserowane przez CIA i jej lokalną filię SBU. Ukraińska bezpieka składająca się przede wszystkim z byłych KGBistów, psów, którzy jak stepowy tatar zmienił pana na tego który zapłaci więcej, gra tą nutę bez przerwy. Pan natomiast opanowany całkowicie przez te kłamstwa serwuje je dalej.

  • Chyba trochę nadwrażliwi jesteście w tej redakcji i przeczuleni na wszelkie objawy krytyki pod waszym adresem. A trochę racji pan alexmich w tej sprawie ma. Też widziałem na tym forum co najmniej dwa wpisy niejakiego "eques polonus" nakłaniające do wpłat na rzecz batalionu "Donbas" i byłem w szoku, że redakcja nie usunęła ich. Nie zauważyłem też żeby użytkownikowi "eques polonus" grożono banem za banderowską agitację. Teraz, na wszelki wypadek, uprzejmie żegnam szanowną redakcję oraz pozostałych uczestników forum Kresy. pl (również tych z którymi wchodziłem w ostre spory), gdyż przypuszczam że skutkiem mojego niniejszego wpisu będzie ban od przewrażliwionego "Lipińskiego" ;)))

  • Czego się nie dotkna to s...........

  • Nie kłam uri, waszym celem jest wymordowanie miejscowej ludności, tak jak mordowaliście Polaków i Żydów.

  • Ostrał dzielnic mieszkaniowych przez zbrodniarzy ukraińskich jest faktem, a ta kobieta jest ofiarą tego ostrzału.

  • Ostrzeliwanie domów mieszkalnych jest zbrodnią ludobójstwa. Regularna armia ukraińska to zbrodniarze - ludobójcy.

    Gdyby tam była armia rosyjska, to rezuni z Kijowa dawno by stamtąd uciekli, bo nie mieliby żadnych szans w starciu z Rosjanami.

  • AK kierowali ludzie próbujący na siłę zrobić z armii partyzanckiej armie regularną,
    walkę z UPA i OUN podjęli dopiero w obronie Małopolski ,jest pozycja ,która to opisuje.
    Mam wrażenie ,że rząd Londyński i dowództwo AK spisało Polaków na zachodniej Ukrainie
    na straty, podejmowane działania były symboliczne i nieadekwatne do sytuacji wymuszone
    przez strach przed utratą kontroli nad oddziałami.

    tagore