Ukraiński rynek papierów wartościowych

Do niedawna statystyczny Ukrainiec, po głowę zanurzony w problemach światowej i narodowej polityki, był średnio zainteresowany ekonomicznym życiem kraju. Oczywiście, znacznej części obywateli znane były takie pojęcia, jak PKB, inflacja, saldo bilansu handlowego i pozostałe. Jednak większość nie umiałaby odpowiedzieć, jaką rolę te złożone ekonomiczne terminy wypełniają w systemie finansowym państwa.

Polityczne batalie znudziły się i znana wszystkim do bólu sztuka pod tytułem “Rada Najwyższa” częściowo odeszła na plan dalszy. W świadomości “przeciętnego” obywatela zaczęły rodzić się myśli o ekonomicznym potencjale kraju, problemach wzrostu cen, perspektywach przeprowadzenia Euro 2012 i o wpływie tego wszystkiego na podstawę każdego systemu ekonomicznego, czyli rynek akcji. Środki masowego przekazu zapełniły się nagłówkami o wzrostach i upadkach, o “bykach” i “niedźwiedziach”. Wszystko to zaczęło wskazywać na boom rynku papierów wartościowych na Ukrainie.

Integracja ekonomii ukraińskiej w światowy system finansowy, podobnie jak w wypadku innych rozwijających się rynków, doprowadziła do nieuniknionego rezultatu – stopniowego otwierania niegdyś nieprzejrzystych kompanii, stworzenia odpowiedzialnych społecznie międzynarodowych holdingów i korporacji, które chcą być zrozumiałymi i przejrzystymi dla zachodnich inwestorów i instytucji finansowych. W rezultacie, ukraiński biznes otrzymał możliwość zostania częścią składową globalnego rynku kapitału, co oznacza również możliwość korzystania z tanich środków pieniężnych.

Postępujące strukturalne przekształcenia krajowego biznesu i systemu ekonomicznego kraju stały się zasadniczym czynnikiem uświadamiania sobie roli rynku papierów wartościowych na Ukrainie oraz metodą przyciągnięcia środków finansowych. I, chociaż proces rozwoju danego instrumentu finansowego w żaden sposób nie można nazwać szybkim, dynamiczny wzrost ukraińskiego rynku funduszy w ostatnich latach nabiera coraz większego tempa. Odbywa się to przy niewystarczającej uwadze ze strony ukraińskiej władzy. Mimo braku Ustawy “o spółkach akcyjnych”, wyraźnie reglamentowanego prawa, w pierwszej kolejności dotyczącego akcjonariuszy mniejszościowych, liczba profesjonalnych graczy wzrosła do ponad 500 kompanii, a zainteresowanie klientów indywidualnych w inwestowaniu środków na rynku papierów wartościowych potwierdza 257 działających już funduszy inwestycyjnych, które skumulowały powyżej 40 mld hrywien.

Wbrew różnym niedociągnięciom i problemom, zarówno na poziomie ustawodawczym, jak i technicznym, ukraiński rynek funduszy reprezentowany przez podstawowe miejsce wymiany akcjami, jakim jest “PFTS” [PFTS – ukraińska giełda papierów wartościowych – red.], wywiera wrażenie dynamiką swojego rozwoju. PFTS na dzisiaj – to efektywny instrument zarządzania i pomnażania kapitału. Intensywny wzrost indeksu PFTS, na poziomie 135% w 2007 roku, dał drugie miejsce według dochodowości na świecie, ustąpiwszy pozycją rynkowi chińskiemu i trzykrotnie przekroczywszy swój wzrost z 2006 roku. Należy również zaznaczyć, że następującemu w ostatnich latach ilościowemu wzrostowi instrumentów giełdy, towarzyszy również rozwój jakościowy, zwiększając tym samym atrakcyjność ukraińskiego rynku. Rośnie również popyt na akcje krajowych emitentów, ze strony największych zachodnich funduszy inwestycyjnych, zwiększających swoje limity inwestycji na Ukrainie. Jest to bezpośrednio związane właśnie z jakościowym wzrostem bazy instrumentalnej – płynnością i przejrzystością proponowanych papierów wartościowych.

Dalsze perspektywy rozwoju i wzrostu ukraińskiego rynku funduszy wyznaczają następujące czynniki: czołowe zachodnie banki inwestycyjne ogłosiły zamiar swojego udziału w tutejszych procesach; największe giełdy europejskie są gotowe walczyć o stworzenie i rozwój wysoko-technologicznych miejsc dla obrotu akcjami, poprzez przejęcie już istniejących. Z drugiej strony, niektórzy krajowi gracze rozpatrują propozycje sprzedaży swojego biznesu światowym inwestycyjnym guru.

Tak czy inaczej, integracyjne procesy w ekonomii Ukrainy są coraz silniej związane z rozwojem i udoskonalaniem tutejszego rynku papierów wartościowych.

Specjalnie dla Kresy.pl Dmytro Szestakow – analityk giełdowy, ekspert ds. rynku papierów wartościowych (Kijów)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply