Mundial 2018 – zadanie niewykonalne?

Zgodnie z wynikami analiz przeprowadzonych przez Standard & Poor’s, pociągające za sobą milionowe koszty przygotowania do imprezy mogą doprowadzić do ruiny wiele z 11 miast goszczących zawody. Począwszy od Kalingradu, skończywszy na Jekaterynburgu. Rosyjska infrastruktura nie spełnia wymogów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), a na pięć lat przed rozpoczęciem turnieju budowa nowych stadionów postępuje wolniej niż przewidywano to w planach.

Koszty gwałtownie wzrosły, a dobre nastroje i pozytywne emocje opadły: do mistrzostw świata w piłce nożnej Rosja 2018 jeszcze długa droga pełna dostrzeganych dopiero teraz przeszkód. Zgodnie z wynikami analiz przeprowadzonych przez agencję ratingową Standard & Poor’s, pociągające za sobą milionowe koszty przygotowania do imprezy mogą doprowadzić do ruiny wiele z 11 miast goszczących zawody, począwszy od Kalingradu, skończywszy na Jekaterynburgu. Kreml jednak jest pewien, że mimo ogromnego wyzwania, przed którym stanęła Rosja, piłkarski festiwal odbędzie się bez problemów. Eksperci zwracają tymczasem uwagę na fakt, że rosyjska infrastruktura nie spełnia wymogów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), a budowa nowych stadionów, na pięć lat przed rozpoczęciem turnieju, postępuje wolniej niż zakładano w planach.

Rosyjski rząd wydzielił 22 miliardy dolarów na organizację tego historycznego wydarzenia. Jest to kwota dużo wyższa niż 13,6 miliarda, które na przygotowanie Mundialu 2014 wyda Brazylia. Co więcej, według niektórych analityków, suma ta może jeszcze wzrosnąć. Eksperci zapewniają, że wydatki na organizację zimowych igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi, na wybrzeżu Morza Czarnego, osiągnęły cyfrę 50 miliardów dolarów. Oprócz Olimpiady, Rosja będzie też organizatorem mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2016 roku oraz, corocznie, gospodarzem Grand Prix Formuły 1. Na pięć lat przed pierwszymi Mistrzostwami Świata w piłce nożnej na wschodzie Europy, przygotowania prowadzone są w posępnym nastroju, co spowodowane jest słabym poparciem projektu wśród ludności oraz spadkiem popularności rosyjskiej Premier Ligi. Przodujące kluby, takie jak Zenit Petersburg czy Spartak Moskwa domagają się stworzenia “Radzieckiej Ligi” obejmującej silniejsze drużyny, takie jak Szachtar Donieck lub Dinamo Tbilisi. Natomiast Krasnodar, reprezentowany przez dwa kluby należące w Rosji do najwyższej kategorii, skierował do przywódcy na Kremlu, Władimira Putina, list wyrażający protest wobec nie ustanowienia tej miejscowości miastem-gospodarzem turnieju. „Szkoda, że robi się wokół tego tyle hałasu” – zaznaczył Kevin Kurányi, niemiecki piłkarz, zawodnik Dynamo Moskwa. – „Ale z drugiej strony kłótnie i spory również stanowią część futbolu”. Kreml zapewnia, że z organizacją takiego wielkiego turnieju, jakim są Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, wiąże się powstanie miejsc pracy oraz przeprowadzenie renowacji dróg, torów kolejowych i lotnisk. Standard & Poor’s stwierdził jednak, na podstawie przeprowadzonej analizy, że w rosyjskim sektorze budownictwa następuje obecnie wzrost korupcji. Dowodem na tą tezę jest budowa hipernowoczesnego stadionu w Sankt Petersburgu, który będzie jednym z najdroższych budynków tego typu na świecie. Koszt całkowity konstrukcji obiektu wyniesie około miliarda euro (1,304 miliarda dolarów), choć początkowo planowano wydać na ten cel jedną piątą tej sumy, 200 milionów euro. Również koszty budowy stadionu w Samarze przekroczą dwukrotnie pierwotnie planowaną sumę. Gubernator miasta, Nikołaj Merkuszkin, poprosił architekta zajmującego się projektem obiektu, by stadion posiadał dach w kształcie klejnotu. Eksperci twierdzą, że Kreml ponownie, tak jak to uczynił w przypadku Soczi, postara się zachęcić do udziału w sfinansowaniu hotelów i stadionów rosyjskich oligarchów.

Źródło: elmundo.es

Tłumaczenie: Barbara Czajka

tytuł pochodzi od redakcji KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply