“Nakazują nadto zbudować most spoczywający na łodziach, nigdy przedtem nie oglądany…”

Atut: zaskoczenie

Kiedy wróg oczekuje na lewy sierpowy, a spada na niego prawy sierpowy – natenczas on zaczyna przegrywać, a my wygrywać. Jednakowoż, żeby się to stało, wróg musi mieć flankę odsłoniętą, myśląc, że ma flankę zasłoniętą. My zaś musimy o tym odsłonięciu flanki wiedzieć.

Atak na flankę, która niby jest zasłonięta, a tak naprawdę odsłonięta, był zawsze atutem Jarosława. Od czasów bitwy pod Grunwaldem.

Przeszłość: Grunwaldzki fortel…

Wtedy krzyżactwo myślało, że król Jagiełło uderzy na Pomorze. Rzecz logiczna: Pomorze to główna ziemia, o którą Polacy mieli pretensje, nadto przy uderzaniu tamtędy – nie trzebaby było przeprawiać całej armii przez Wisłę. A przeprawy wojsk zawsze były newralgicznym punktem wszelkich wojennych kampanii.

Pod tym względem udało się królowi Władysławowi Szwabów oszwabić. Ale czy jemu? Długosz był wobec króla sceptyczny, pisząc w swej kronice, że nasz monarcha, “leniwy i gnuśny, gdy chodzi o prowadzenie wojen, całą troskę zrzucał na innych”. Czy to zatem Władysław wymyślił, aby udawac, że pójdzie z całą armią wprost na Pomorze – kędy też Mistrz Ulryk, spodziewając się takiego właśnie ruchu, zgromadził wszystkie swoje siły?

…i jego autor…

Tymczasem to niejaki Jarosław sprawił (nic o nim poza tym, że to Jarosław, nie wiemy) – otóż sprawił, że król mógł uderzyć z drugiej strony, niepostrzeżenie przerzuciwszy całą armię przez Wisłę, na tyły armii krzyżackiej.

Ów Jarosław wykonał swoje dzieło w Kozienicach. Jutro tamże jego dzieło zostanie zamarkowane, a ja sam będę miał tamże przyjemność zagrać koncert (vide: http://www.kozienice.pl/index.php?id=1684). W tym piosenkę o dziele Jarosława ( w załączeniu zajawka empetrójkowa).

…oraz działań jego opis

Wytłumaczenie dzieła Jarosława czytamy u Długosza (powyżej i tu poniżej cytuję przekład Julii Mrukówny):

W roku 1409 “król polski Władysław udaje się na Litwę, by w Brześciu Ruskim odbyć z księciem Aleksandrem [Witoldem] zjazd [30 XI], o którym go dawno powiadomił… układają się, którego dnia i w jakim miejscu zgromadzą się wojska polskie i litewskie i w jaki sposób przeprawią się przez Wisłę. Nakazują nadto zbudować most spoczywający na łodziach, nigdy przedtem nie oglądany… Budował zaś ten most w Kozienicach na koszt króla potajemnie pewien znakomity mistrz Jarosław i cała zima zeszła na jego budowie.”

Jacek Kowalski

– – – – – – – – – – – – –

W załączeniu: piosenka Przeprawa, czyli Rondo Mostowe – z nowego programu JK Grunwald po Kowalsku. Płyta wkrótce, premiera odbyła sie 20 maja, fragmenty plików muzycznych :

http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=81

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply