PIT-36L – wady i zalety podatku liniowego

Niezwykle ważne jest to, że podatek liniowy ma szereg zalet i wad, jakie warto poznać. Z tym pojęciem wiąże się PIT-36L, jaki jest składany przez przedsiębiorców.

Czego dotyczy ten podatek? Jakie daje korzyści? O czym warto pamiętać podczas składania PIT-36L? Jakie kwestie są najważniejsze? Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy

Deklaracja PIT-36L jest składana wtedy, gdy rozliczamy przychody z działalności gospodarczej lub ze specjalnych działów produkcji rolnej, jakie są opodatkowane liniowym podatkiem. Warto zauważyć, że podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodu, jaką wykorzystują przedsiębiorcy. Dochód w tej sytuacji jest opodatkowany stałą stawką na poziomie 19%. Bez względu na to, jaki dochód uzyskuje firma, stawka jest cały czas taka sama. Z takiej opcji skorzysta zarówno podatnik samodzielnie prowadzący firmę, jak i wspólnik w spółkach, jakie nie są osobą prawną.

Zalety podatku liniowego

Pamiętajmy o tym, że każde opodatkowanie ma swoje plusy i minusy. Przykładowo w ogólnym opodatkowaniu przy przekroczeniu danego dochodu, płacimy podwyższoną stawkę 32%. Z kolei zaletą takiej opcji jest możliwość odliczenia ulg podatkowych i kwoty zmniejszającej podatek. Jeśli chodzi o zalety podatku liniowego, są one następujące:

  • skorzystanie ze stałej stawki podatku, jaka nie jest zależna od uzyskanego dochodu;
  • możliwość odliczenia od przychodu z działalności kosztów ich uzyskania;
  • łatwy sposób wyliczenia podatku, gdyż nie musimy pamiętać o skali podatkowej oraz o kwocie zmniejszającej podatek;
  • dochody opodatkowane liniowo nie mają wpływu na podwyższenie stawki podatku od dochodów, które są opodatkowane na bazie skali podatkowej.

Jak widać, istnieje sporo korzyści, jakie daje podatek liniowy. Nie dziwi zatem fakt, że PIT-36L cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Wady podatku liniowego

Trzeba mieć na uwadze fakt, że podatek liniowy ma także pewne wady. W tym wypadku są to:

  • brak możliwości odliczenia kwoty zmniejszającej wartość podatku;
  • brak możliwości połączenia dochodów, jakie uzyskuje się z innych źródeł;
  • możliwość odliczenia jedynie straty z poniesionej działalności w latach poprzednich i opłaconych w danym roku składek społecznych podatnika lub osoby współpracującej;
  • podatnicy nie mogą odliczyć ulgi na dzieci, rehabilitacyjnej, czy też za internet;
  • stawka podatku od dochodu, jaki nie przekracza 120 tys. zł, jest wyższa niż w razie opodatkowania na zasadach ogólnych.

Wybór formy opodatkowania jest zawsze dla podatnika nie lada wyzwaniem. Trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw, jakie wiążą się z danym rozwiązaniem. Opodatkowanie liniowe ma wiele zalet, jednak ma też kilka wad. To opcja dobra nie dla każdego, co warto mieć na uwadze. Z pewnością na uznanie zasługuje stała stawka podatku, jaka nie zmienia się bez względu na uzyskane dochody firmy. Jednakże w tym przypadku nie skorzystamy z kwoty zmniejszającej podatek. Podatek liniowy dotyczy formularza PIT-36L, jaki jest stosowany przez wiele firm z różnorodnych branży.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply