OC i AC – czym się od siebie różnią?

Obowiązkowe czy nie obowiązkowe? Podstawowe czy rozszerzone? OC i AC są polisami ubezpieczeniowymi, którymi powinien zainteresować się każdy właściciel samochodu, gdyż za uchylanie się od obowiązków czekają nas konsekwencje natury prawnej (wysoka kara pieniężna), z kolei brak ochrony jako takiej może skutkować w przyszłości nieprzyjemnościami – za szkody poniesione w wyniku wypadku nieubezpieczonym samochodem poniesiemy z własnej kieszeni. Sprawdźmy, czym różni się OC od AC oraz co w przypadku ubezpieczenia aut sprowadzanych z zagranicy.

Czym jest OC?

Najpierw rozwińmy skrót. OC nie oznacza niczego innego jak polisa Odpowiedzialności Cywilnej. Przepisy dotyczące OC określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 roku. Każdy pojazd mechaniczny w Polsce – samochód osobowy, samochód ciężarowy, a nawet motor – musi zostać objęty ubezpieczeniem i za bardzo nie ma co dyskutować na ten temat. Obowiązek jest obowiązkiem, a za jego uchylenie się grożą nam kary, skądinąd również regulowane prawnie.

Na czym polega OC? Co roku musimy odnawiać naszą polisę oraz płacić regularną składkę, co zresztą podlega kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. OC zabezpiecza nas od strony materialnej, jeśli doszło do kolizji (do szkody osób trzecich). Za nasze przewinienie (od strony finansowej rzecz jasna) zapłaci ubezpieczyciel.

Czym jest AC?

Ważną różnicą między AC a OC jest to, że pakiet OC jest wszędzie identyczny. Innymi słowy, bez względu na wybór towarzystwa ubezpieczeniowego dostaniemy ten sam zakres usług. Z kolei w przypadku ubezpieczenia AC (autocasco) panuje dowolność pod względem usług, jak i cen.

AC i OC są różnymi ubezpieczeniami, tak jak różne czynniki brane są przy ustalaniu składki:

  • Dla obliczania składek OC nacisk kładziony jest na kierowcę (wiek i doświadczenie)
  • Dla obliczania składek AC nacisk kładziony jest na samochód (rocznik, model, marka).

Ubezpieczenie autocasco chroni przed tym, czego nie chroni OC – na przykład przed kradzieżą. Co istotne OC pokrywa szkody, które odniosły osoby poszkodowane (nie zaś my), natomiast AC pokrywa szkody, które odnieśliśmy bezpośrednio my.

Dlaczego warto zakupić ubezpieczenie OC i AC przez internet?

Obecnie możliwe jest załatwienie wielu spraw przez internet – rekrutacja, płacenie podatków, wnioski o przyznanie ulg. Nie inaczej jest z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Internet oferuje wiele narzędzi pozwalających na przykład na porównanie oc i ac na www.najtaniejuagenta.pl. Kalkulatory i rankingi pozwalają na spokojnie zapoznać się z ofertą większej ilości stowarzyszeń ubezpieczeniowych, zaoszczędzić czas i nerwy.

Co z ubezpieczeniem samochodów sprowadzanych z zagranicy?

Jeśli sprowadzamy samochód z kraju Unii Europejskiej (na przykład Niemiec), mamy 30 dni na jego rejestrację, a także objęcie go ubezpieczeniem. Do tego czasu musimy wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, o którym więcej poczytamy tu: https://najtaniejuagenta.pl/historia-i-rejestracja-samochodu-z-niemiec/. Inną istotną formalnością będzie opłacenie akcyzy, której cena uzależniona jest od pojemności silnika.

Artykuł partnera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply