Choć zawód pielęgniarki jest ciężki i niezbyt dobrze płatny, wiele osób decyduje się na podjęcie tej ścieżki zawodowej ze względu na powołanie. Przygotowanie do zawodu trwa wiele lat, ale zapotrzebowanie na pielęgniarzy i pielęgniarki nie ustaje, a wręcz regularnie się zwiększa.

Jak więc zostać pielęgniarką, gdzie pracować po ukończeniu szkoły i na jakie zarobki może liczyć osoba w tej branży? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak zostać pielęgniarką?

Obecnie, aby zostać pielęgniarką, należy ukończyć studia. Przyszłe pielęgniarki studiują na uczelniach i akademiach medycznych. Mogą podjąć studia licencjackie, które trwają sześć semestrów, a po ich ukończeniu mają też możliwość kontynuacji nauki podczas czterech semestrów studiów magisterskich.

Takie wymagania mogą wzbudzać wątpliwości, biorąc pod uwagę jak wiele pielęgniarek pracujących w zawodzie, ukończyło tylko szkołę średnią. Jest to związane z Ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej, która weszła w życie w 2005 roku. To właśnie od tamtego momentu od pielęgniarek, które zaczynają karierę, wymaga się ukończenia uczelni wyższej.

Oprócz nauki na uczelni, aby móc rozpocząć pracę w zawodzie, pielęgniarka musi ukończyć 1200 godzin praktyk. Koniecznie będzie też uzyskanie prawa do wykonywania zawodu, wydawanego przez okręgową radę pielęgniarek i położnych.

Oprócz ukończenia odpowiedniej ścieżki edukacyjnej, przyszła pielęgniarka musi także posiadać zestaw konkretnych cech charakteru i umiejętności miękkich. Osoby, które chcą pracować w branży, muszą być odporne psychicznie, a także być odpowiedzialne. Powinna cechować je cierpliwość, empatia oraz otwartość.

Gdzie może zostać zatrudniona pielęgniarka?

Pielęgniarstwo to jedna z branż z największym zapotrzebowaniem na pracowników. W związku z tym, osoby, które zdobyły prawo do wykonywania zawodu, mogą wybierać jeżeli chodzi o oferty pracy.

Polskie społeczeństwo starzeje się, a to w efekcie zwiększa zapotrzebowanie na zawody opiekuńcze, w tym pielęgniarstwo.

Jednym z najczystszych wyborów będzie praca w szpitalu. Bardzo często praktyki zawodowe odbywają się w tych placówkach, a praktykanci decydują się kontynuować współpracę z danym szpitalem. Zapotrzebowanie na pielęgniarki jest ogromne zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych. Do obowiązków pielęgniarek pracujących w szpitalach należy między innymi:

  • podawanie kroplówek,
  • wydawanie leków,
  • opieka nad pacjentami,
  • wykonywanie niektórych badań diagnostycznych,
  • monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

Zapotrzebowanie na pielęgniarzy i pielęgniarki jest także dość duże w sanatoriach. W takiej pracy do głównych obowiązków należy codzienna opieka nad pacjentami i pomoc w wykonywaniu codziennych czynności. Podobnie sytuacja wygląda w domach opieki.

Wyjątkowo duże zapotrzebowanie na pielęgniarki mają także hospicja. Pracujące tam osoby nie tylko opiekują się pacjentami w podobny sposób, jak w szpitalach, ale także stanowią ogromne wsparcie psychicznie dla terminalnie chorych pacjentów.

Niektóre pielęgniarki decydują się także na podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych. Choć ta praca nie wymaga ukończenia studiów pielęgniarskich, z odpowiednim dyplomem można otrzymać nieco lepszą ofertę zatrudnienia. Osoby do opieki nad starszymi są poszukiwane zarówno w kraju, jak i za granicą. Taka pielęgniarka będzie pomagała pacjentom w codziennych czynnościach, monitorowała ich stan zdrowia, a także przygotowywała posiłki, robiła zakupy etc.

Część pielęgniarek decyduje się także na pracę w szkole, jako higienistki. Jest to jedna z najprzyjemniejszych form zatrudnienia w branży. Higienistka sprawdza stan zdrowia dzieci w szkole, pomaga w nagłych sytuacjach oraz promuje zdrowy styl życia wśród podopiecznych.

Ile zarabia pielęgniarka?

Pielęgniarki zarabiają średnio 4 990 PLN brutto miesięcznie. W przypadku opiekunek osób starszych stosunkowo większe są zarobki w krajach zachodnich. Warto pamiętać, że dobrze napisane CV, w którym zaprezentujesz swoje umiejętności i doświadczenie, może ułatwić ci negocjacje warunków zatrudnienia np. w prywatnych klinikach.

Podsumowanie

Możliwości zatrudnienia po ukończeniu pielęgniarstwa jest naprawdę wiele. To od ciebie zależy, w jakiej pracy będziesz czuła się najlepiej i z jaką grupą wiekową chcesz pracować.

Choć w większości przypadków zawód jest niskopłatny, to z pewnością daje dużo satysfakcji. Co więcej, ze względu na braki kadrowe, po ukończeniu pielęgniarstwa, bez problemu znajdziesz swoją pierwszą pracę.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply