ABC żeglugi sportowej

Żegluga sportowa polega nie tylko na rywalizacji. To wyjątkowa dyscyplina, gdzie sport łączy się z wolnością i naturą. Daje żeglarzom niesamowite uczucie, którego ciężko doświadczyć podczas innych aktywności. Żegluga jest nie tylko sportem, ale też sztuką panowania nad wiatrem, pokonywania barier w głowie i radzenia sobie w trudnych warunkach. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o żegludze sportowej.

Najciekawsze dyscypliny żeglugi sportowej

Historia żeglugi sportowej swoje korzenie ma w czasach starożytnych. Już nawet wcześniej ludzie próbowali za wszelką cenę znajdować nowe lądy i zdobywać horyzonty. Starożytni Grecy rywalizowali w regatach. Z kolei Rzymianie głęboko zajmowali się nowymi wówczas technologiami żeglugowymi. Holendrzy w XVII wieku stworzyli pierwsze kluby żeglarskie. To oni sprawili, że żegluga nabrała charakteru również sportowego, a nie tylko np. rekreacyjnego.

Żegluga sportowa dzieli się na kilka ciekawych dyscyplin. Wśród nich mamy zarówno klasyczne żeglowanie, jak i prawdziwe wyścigi. Oto kilka najciekawszych:

  • Regaty żeglarskie – najpopularniejsza forma żeglugi sportowej. Pojazdy wodne ścigają się po wyznaczonych trasach. Rywalizować mogą m.in. żaglówki, jachty czy deski z żaglem (windsurfing). Oczywiście nie wszystkie naraz, a dzielące się na poszczególne rodzaje jednostek pływających.
  • Regaty dookoła globu – pojazdy ścigają się po ustalonej trasie, która prowadzi wokół Ziemi wodami trzech oceanów. Warto zaznaczyć, że start i meta nie muszą być w tym samym miejscu.
  • Regaty meczowe – rywalizują jedynie dwie jednostki, które ścigają się pod nadzorem arbitrów. Właśnie ich zadaniem jest rozstrzygnięcie spornych kwestii dotyczących prawa drogi podczas wyścigu żeglarskiego.

Co powinien wiedzieć żeglarz?

W żeglowaniu liczy się nie tylko potrzebny sprzęt, ale i akcesoria, jak rękawiczki żeglarskie czy kamizelka bezpieczeństwa. Żeglarz musi mieć też dużą wiedzę o bezpieczeństwie na wodzie i nabyć odpowiednie umiejętności. Podstawą jest znajomość czynności, takich jak kotwiczenie, cumowanie czy sterowanie.Żeglarz musi rozumieć mapy morskie, pracę z kompasem i GPS-em. Powinien też rozpoznawać zmiany pogodowe i wiedzieć, jak wpływają na żeglugę. Wiedza o bezpieczeństwie na poszczególnych wodach i procedury ratunkowe to podstawa, aby wypłynąć jachtem.

Wśród wymagań ABC żeglugi sportowej znajduje się też znajomość lokalnych czy międzynarodowych przepisów morskich. Należy też umieć komunikować się na wodach, np. używając międzynarodowego alfabetu fonetycznego. Przyda się też wiedza w przypadku awarii i umiejętność kierowania załogą lub drużyną, jeśli są to zawody drużynowe.

Warto pamiętać o tym, że…

W żegludze sportowej priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo. Każdy zawodnik powinien być świetnie przygotowany – nie tylko pod względem umiejętności, ale też np. sprzętu. Konieczne jest nabycie umiejętności nawigacyjnych, doskonała znajomość prawa morskiego i błyskawiczna zdolność do reagowania, gdy np. nagle zmieni się pogoda.

Żegluga sportowa może być nie tylko zwykłym sportem, ale też wielką pasją. Dzięki żeglowaniu można poznać świat z zupełnie innej strony. Można poznać również siebie samego, zwłaszcza gdy zostajemy na środku morza i musimy pokonać własne bariery w głowie. Dla wielu żeglarzy ta piękna dyscyplina sportowa jest nie tylko pomysłem na spędzanie wolnego czasu, ale prawdziwą misją życia.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply