Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 9, Warszawa 1888, s. 214-215.

Przyłbice al. Przełbice, rus. Pryłbici, wś, pow. jaworowski, 11 klm. na płd.-wschód od sądu pow. w Jaworowie, 2 klm. od urz. poczt, w Mużyłowicach. Na płn. leżą Jaworów, Czołhynie i Bruchnal, na wschód Podłuby Małe, na płd. Mużyłowice i Ożomlas, na zach. Czerczyk. Wody płyną do pot. Szkła. Wzdłuż granicy wschód, płynie od płd. na północ do­pływ Hnojeńca. W płn. wschód, stronie po­wstaje wśród zabudowań pot. Rulów i płynie na płn.-zach. do Czołhynia, zkąd znowu wcho­dzi do Przyłbic, a przepływając płn.-zachod. część obszaru, wchodzi do Jaworowa. Na zach. od Rulowa powstaje mały jego lewoboczny dopływ i płynie również na płn.-zach. Zabudowania wiejskie leżą na płn.-wschód (286 mt.). Jedna grupa domów zwie się Nowy Świat. Na płn.-wschód od nich, na granicy połudn. leży karczma Szczodrów al. Nazorówka, Na Nazorówce; o 4 klm. na zach, od zabu-

[s.215]

dowań leśniczówka i karczma Kobłów (Kobliw); na płn. grupa domów i fol. Rulów al. Rolów; na płn.-zach. od Kulowa karczma Murowanka, a na płn. od niej grupa domów Sena­tów (Senatiw). Niwy na zachód od zabudo­wań wiejskich zowią się Małkowem. Zachód, część wsi przerzyna droga z Sądowej Wiszni do Jaworowa. Własn. więk. (hr. Jana Szeptyc­kiego) ma roli or. 593, łąk i ogr. 246, past. 93, lasu 1069 mr.; wł. mn. roli or. 1230, łąk i ogr. 195, past. 101, lasu 3 mr. W r. 1880 było 207 dm., 950 mk. w gminie, 11 dm., 156 mk. na obsz. dwor.; 82 rz.-kat., 975 gr.-kat., 47 izrael.; 238 Polaków, 868 Rusinów. Par. rz.-kat. w Bruchnalu, gr.-kat w miejscu, dek. jaworowski. Do par. należy wś Czołhynie. We wsi jest cerkiew, której założycielem, we­dług inwentarza parafialnego, był archijerej Szeptycki, właściciel wsi. Świadczy o tem mi­tra nad carskiemi wrotami i herby na filarach ołtarza. Cerkiew, plebania i kilka sąsiednich zabudowań stoją, wedle podania, na miejscu dawnego cmentarza. We wsi jest szkoła etat. 1-klas., gorzelnia i wiatrak. W r. 1589 po­twierdza Zygmunt III sprzedaż miasta Bruchnala i wsi Przyłbic, Czołhynie i części w Podłubach uczynioną przez Jana Herburta z Fulsztyna, chorążego lwowskiego, na rzccz Jana Dulskiego, w. podskarbiego kor. (Arch. Ber­nard. we Lwowie, C., t. 346, str. 518). W r. 1626 rozgraniczają Jan Daniłowicz z Żurowa, woj ruski, i inni komisarze królewscy, miasto Bruchnal od wsi Czołhyni i Przyłbice (ib., C., t. 378, Str. 184-2). Lu. Dz.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply