Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 7, Warszawa 1886, s. 607-608.

Oryszkowce, rus. Oryszkiwci, z Kalinówką i Nahoryniem, wś, pow. bobrecki, 16 klm. na płd.-płd.-wsch. od Bóbrki, 12 klm. od sądu powiat, w Chodorowie, 5 klm. od urz. poczt, w Strzeliskach Nowych, 9 klm. od st. kol. w Boryniczach. Na płn. leży Berteszów, na płn.-wsch. Kniesioło, na płd.-wsch. Leszczyn, na płd. Łuczany,na płd.-zach. Hołtowice, na zach. Jatwięgi. Środkiem wsi płynie potok, dopływ Boberki. Wchodzi z Kniesioła na gra­nicę wsch. i płynie na małej przestrzeni od płn. na płd., poczem skręca na zach. i tworzy na przestrzeni 1 ½ klm. granicę od Leszczyna, w końcu zaś przepływa środek obszaru i wpa­da na granicy Hołtowic do Boberki, zwanej tu Sokołówką. W dolinie tego potoku leżą zabudowania wiejskie; na zach. od nich, bli­sko Jatwięgów, grupa domów Łęg (Ług), zaś

[s.608]

na lew. brzegu potoku, w płd.-zach. stronie obszaru, ozęść wsi Kalinówka. Część wsi zwie się „Nahorynie“ al. „Nahoryn”. Najwyższe wznieś, w płn. stronie obszaru 314 mt. Wła­sność więk. ma roli or. 732, łąk i ogr. 62, past. 30 mr.; wł. mn. roli or. 492, łąk i ogr. 62, past. 129. mr. W r. 1880 było 416 mk. w gm. Oryszkowce i Nahorynie, 42 na obsz. dwor. Kalinówki (47 rzym.-kat.). Par. rzym.-kat. w Podkamieniu, gr.-kat. w Leszczynie. Za Rzpltej należała wś do sstwa żydaczow- skiego. W r. 1549 pozwala Zygmunt August Malchierowi z Paniowa, stście żydaczowskiemu, obciążać królewszczyzny Orisskowcze i Ollyesshow (Arch. Bernar. we Lwowie, C. t. 329, str. 181). W lustracyi z r. 1665 (Rkp. Ossol. 2834, str. 125) czytamy: ,,Ta wieś siedziała na kilku łanach, teraz cale spusto­szała, tylko szlachcicowi puszczono sztukę gruntu dla dworu, aby sąsiedzi sobie ich nie przywłaszczali. Insze zaś uroczyska, jako to: Bronica, Zórawków i inne, które pustynią zo­stają, doglądać ma i przestrzegać Jm Pani dzierżawczyni, aby ich sąsiedzi sobie nie przywłaszczali”. Lu. Dz.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply