Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 5, Warszawa 1884, s. 253-254.

Lipice (po rusku Łypyci), wś w pow. dro­hobyckim, 28 kil. na płn. wsch. od Drohoby­cza, 9 kil. na płn. od sądu powiat, i urzędu poczt, w Medenicach, 13 kil. na zach. od naj­bliższej stacyi kolejowej Mikołajów-Drohowyże. Na zach. leży Ugartsberg, na płd. Horucko, na wsch. Radelicz, na płn. Kołodruby i Terszaków (obie w pow. rudeckim). Wzdłuż granicy płn. płynie Tyśmienica od zach. na wsch. aż do ujścia do Dniestru, a stąd Dniestr w tym samym kierunku. Na praw. brzegu Dniestru leżą zabudowania wiejskie. Prze­ważna część obszaru moczarzysta (Błoto Ho- ruckie). W r. 1880 było 216 mk. (obrz. gr.- katol., z wyjątkiem kilku rzym.-katol.). Par. rzym.-katol. w Medenicach, gr.-katol. w Kołodrubach. Za czasów polskich należała wieś do dóbr koronnych w ekon. sambors. a kluczu medynickim. Inwentarz tejże ekonomii z r. 1760 podaje o niej następujące szczegóły (Rk. Ossol. Nr. 1632, str. 48). „Wieś osiadła na zagrodach Nr. 5 1/3 . Chlebnika ad praesens znajduje się Nr. 9. Czynsze tej wsi: Z 5 ½ zagród 27 złp. 15 gr.; Chyżnego z 9 chałup 27 gr.., z przygrodzonego pastwiska 7 złp. 15 gr.,

[s.254]

z siana z błot i po innych miejscach 37 złp.; za dziesięcinę pszczelną, jak ad praesens z rewizyi pokazało się pni 2 po 8 złp.; oczkowego od pszczół pni 17 po 8 gr. = 4 zł. 16 gr.; od bydła spaśnego swego złp. 8. Suma czynszu 99 złp. 13 gr. Elekcyonalnego od wójta 8 złp. Powinności: Robocizny na rok dni 16 od po­łudnia, inne zaś powinności tak pełnią jako inne wsie, to jest len roszą, konopie moczą, międlą, przędą po łokci 4. Szarawarki koło karczmy i mostów odprawują. Dzielnice koło łąk dworskich grodzą, gdzie dwór każe. Karcz­ma w tej wsi skarbowa, drewnianą słomą po­kryta. Izba tylko i komora z drzewa, a sień z chrustu przygrodzona. Z tej karczmy arendarz daje na rok 250 złp. Lu. Dz.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply