Chleb

Chleb.

Składniki:

Na 3 litry mąki 3 szklanki wody, soli i kminu.

Sposób przygotowania:

Z osiemnastu litrów mąki należy sześć rozczynić 4 1/2 litrami letniej wo­dy, resztą zostawić do zamieszania. Przy rozczynieniu wsypać garść soli i tyleż kminu, rozmieszać i postawić w cieple na noc. Skoro tak podejdzie, że znowu opadać zacznie do miary, jak było przy rozczynieniu, wziąć pozostałe dwanaście litrów mąki (zostawując trochę do rozwałkowania), wymiesić mocno, aby ciasto było pulchne. Zanadto rzadkie po tym się poznaje, kiedy odgarnąwszy w jedną stronę ciasto w dół się usuwa. Skoro podejdzie do miary, jak było przy kwaśnieniu lub więcej, brać go tyle, jak na bułkę, wałkować na stole, osypanym mąką, nadając formę podługowatookrągłą lub w górze spiczastą, zwilżyć letnim piwem, a skoro wszystkie będą gotowe i podejdą na stole, pokłuć słomką po kilka dziu­rek z wierzchu i wsadzić do pieca, polewając każdą bułkę wrzącą wodą.

Nb. Przed wsadzeniem należy piec wypróbować, wsypując doń otręby. Jeżeli się zarumienia, a nie poczernieją, natenczas chleb sadzić. Jeżeliby się mocno zarumieniły, odkryć deskę i komin; w przeciwnym razie żaru na przód pieca przygarnąć.

Gdy się chleb dobrze opiecze, przesadzić te bułki, co były na przodzie, dalej, a dalsze na przód, odwilżając je przed piecem letnim piwem.

Po wybraniu ciasta z dzieży, wlać do niej trochę zimnej wody, ażeby nie zaschła, potem przepłukać ciepłą wodą, a kwas będzie dobry i dzieża czysta.

Dzieża nowa lub zepsuta zaparzaniem zbyt gorącą wodą wyciera się cebulą z solą.

Źródło: W. A. L. Zawadzka, Kucharka Litewska, Wilno 1938, s. 349.

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply