Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 3, Warszawa 1882, s. 828-829.

Karaczynów (al. Karaszynów, Karaczenów, po rusku Karaczyniw) z Schoenthalem, Sołukami i Podrzęsną, wieś w pow. gródeckim, 18 kil. na płn.-wschód od Gródka, 10 kil. na płd.- wschód od sądu pow. w Janowie a 6 kil. na płn.-wschód od stacyi poczt, i kol. w Mszanie; Na płn. leży Domażyr, na zachód i płd. Wroców, na wschód Rzęsna ruska, na płd.-wschód Kozice (obie ostatnie w pow. lwowskim). Przez wieś płynie pot. Domażyr. Wchodzi on tu ze wsi tej nazwy, płynie zrazu na płd.-wschód, dzieli się na dwa ramiona, tworzy staw zasilo­ny Zimną Wodą, płynącą od płd.-wsch. z Rzęsny ruskiej, a wypłynąwszy ze stawu, skręca na płd.-zachód i wchodzi do Wrocowa. W do­linie Domażyru, w płd.-zach. stronie obszaru leżą zabudowania .wiejskie na prawym brzegu potoku; na wschód od nich, na lewym brzegu potoku, leży przysiółek Schoenthal, niemiecka kolonia; na wschód od niego, na płn. od stawu, przysiółek Sołuki (289 m.) a jeszcze dalej na wschód zajmuje resztę wsch. obszaru na lew.

[s.829]

brzegu Domażyru przys. Podrzęsna. W tej części obszaru wznosi się punkt jeden do 314 m., w części północno-zachodniej do 328 m. Przeż północno-wschodnią część obszaru prze­chodzi gościniec lwowsko-janowski. Wła­sność większa (hr. Gołuchowskich) ma roli or­nej 28, łąk i. ogrodów 109, pastw. 10, lasu 5 mr.; własn. mniej, roli ornej 988, łąk i ogr. 314, pastw. 108, lasu 2 mr. Według spisu z r. 1880 było w Karaczyńowie, Sołukach i Podrzęsnej 644 mk. w gminie, 41 na obsz.. dwor. a w Schoenthalu 170 mk. Mieszkańcy Schoenthalu są protestantami, zresztą ludność przeważnie obrz. gr. kat. Par. rzym. kat. w Janowie, gr. kat. we Wrocowie. We wsi są kamieniołomy, młyn amerykański, kasa po­życzk. gm. z kapit. 733 zł. Wieś należała da­wniej do dzierżawy Janów, z prow. 2468 złp. 12 gr., .z czego kwarta 617 złp. 3 gr. Król Michał Korybut określił powinności podda­nych ze Wsi K., ujął im danin i oznaczył gra­nice w roku 1671. Ob. Rozmaitości 1858 Nr. 37 i 38. Lu. Dz.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply