Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 3, Warszawa 1882, s. 165-166.

Hoszany, wieś w pow. rudeckim, 7 kil. na półn.-wschód od st. poczt, w Rudkach, przy gościńcu wiodącym z Sambora do Lwowa. Na półn. graniczy z Szołomieńcami i Uherca­mi niezabitowskiemi (w pow. gródeckim), na wschód z Chyszewicami, na płd. z Koropużem i Bieńkową Wisznią a na zachód z Dobaniowicami. Cała okolica jest pagórkowata, poprzerzynana dolinami kilku potoków, w których rozrzucone są chaty. Najwyżej wznosi się je­dno wzgórze na płd. od wsi do 331 m., na półn. od wsi ściele się wzgórze lesiste ze szczytem 323 m. wysokim. Przez środek Wsi wije się dział wodny europejski od płd. ku półn. oddzielając dopływy Wereszycy (dorze­

[s.166]

cze Dniestru) od dopływów Wiszni (uchodzą­cej do Sanu). Do Wereszycy prowadzą wodę ze wsi potoki Zaszkowice, Krupka i Podłużny (zwany w dalszym biegu Smotrycami), do Wiszni płynie mały potoczek bezimienny, nastający w samym środka osady i potok Zamłynki, wypływający w stronie płn-zach. a uchodzący do Rakowa (dopływu Wiszni), w pow, gródeckim. Wedle obliczeń z 1869 r. było dm. 169, mk. 984 w gminie a 11 dm., 64 mk. na obszarze dworskim; wedle szematyzmów z r. 1881 jest 937 mk. obr. gr.-katol. a 80 rzym. kat. Własność większa obejmuje roli ornej 498, łąk i ogr. 132, pastw. 12, lasu 350; włościanie mają roli ornej 1092, łąk 180, pastw. 51 mr. Par, gr. kat. w miejscu, należy do dekanatu komarniańskiego a ma filie w Dubaniowicach i Jatwięgach. Par. rz. kat. w Rudkach. We wsi cerkiew drewniana szkoła etatowa jednokl., tartak i gorzelnia, u­prawa chmielu, wyroby tkackie. Przy go­ścińcu wznosi się mogiła, która podług poda­nia ma pokrywać zwłoki Polaków poległych w bitwie stoczonej z turkami za Jana Sobies­kiego. Mogiłę tę oznacza krzyż. Właścicie­lem większej posiadłości jest Henryk Janko.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply