Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 2, Warszawa 1881, s. 77.

Dobrostany lub Dobrostań (z Szałapinem), wieś, pow. gródecki, o 2 kilometry na południe od Woli Dobrostańskiej, leży nad znacznym stawem, a właściwie 3 stawami, z tych półno­cny jest na gruntach Woli dobrost., średni w samych Dobrostanach a południowy między niemieckiemi koloniami Weisśenberg i Ottenhausen, śród lasów i moczarów. Oddalony

o 9 kil. na północ od Gródka przysiółek Weissenberg (Białagóra), oddalony jest od tej wsi o pół kil. na południe. Przestrzeń pos. więk. roli ornej 246. łąk i ogrodów 37, pastw. 211, lasu 2074; zaś posiadłość mniejsza, roli ornej 1218, łąk i ogrodów 131, pastwisk 38 m. Ludności rz. kat. 76, gr. kat. 989, izraelitów 20: razem 1085. Należy do rzym. kat. parafii w Weissenbergu (alias Białagóra), gr. kat parafią ma w miejscu, należącą do dek. gródeckiego; do tej parafii należą 2 filie, mianowicie Wola Dobrostańska z 527 i Kamienobród obejmująca przysiółki Zatokę i Białogórę ra­zem 481 gr. kat. parafian. W tej wsi jest browar piwny, własność Kaliksta księcia Ponińskiego, właściciela tych dóbr, B.R.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply