Zwiększona liczba migrantów zawróconych z granicy Litwy

Służba Ochrony Granicy Państwowej Litwy odnotowała w ciągu ubiegłej doby wzrost prób jej nielegalnego przekroczenia.

W ciągu soboty Służba wykryła i zapobiegła nielegalnemu przekroczeniu granicy przez 108 osób, podał portal litewskiego nadawcy publicznego LRT. Wszystkie te próby podjęto z terytorium Białorusi. Żaden z migrantów próbujących nielegalnie na terytorium Litwy nie został na nie wpuszczony w ramach procedury azylowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Litewska służba graniczna podkreśliła, że w ciągu minionej doby nie zaszła konieczność użycia broni, ani żadnych innych „środków specjalnych”.

LRT przytacza dane, z których wynika, że w sobotę nastąpił wyraźny wzrost presji na granicę. W ciągu całego kończącego się tygodnia odnotowywano wyraźnie mniejsze liczby migrantów próbujących naruszyć granicę państwowej w Litwy. W poniedziałek było ich 18, we wtorek 9, w środę 55, w czwartek 29, w piątek 45.

Łącznie od początku sierpnia, kiedy to w obliczu kryzysu imigracyjnego litewscy funkcjonariusze otrzymali prawo zawracania osób bezpośrednio na linii granicznej, dokonano tego wobec 7 578 osób usiłujących ją nielegalnie przekroczyć.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze od czerwca, kiedy to właśnie w tym pierwszym państwie odnotowano znaczny wzrost nielegalnych przekroczeń granicy z terytorium Białorusi. To Litwini jako pierwsi przedstawili świadectwa ilustrujące eskortowanie nielegalnych migrantów przez białoruskich pograniczników.

Czytaj także: Litwa rozważa postawienie Łukaszenki przed międzynarodowym trybunałem

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz