Gildia Reżyserów Polskich nazwała „Wołyń” wielkim historycznym freskiem nawiązującym do najlepszych tradycji polskiej szkoły filmowej.

Gildia Reżyserów Polskich przyznała tegoroczną nagrodę im. Krzysztofa Krauzego Wojciechowi Smarzowskiemu. Kapituła nagrody w składzie Anna Kazejak, Bartosz Konopka, Joanna Kos-Krauze, Łukasz Ronduda oraz Iwona Siekierzyńska nagrodziła go za film „Wołyń”.

Reżyserowi udało się połączyć w „Wołyniu” wielki, historyczny, epicki fresk, z indywidualnymi losami bohaterów. Film ten oferuje nową formułę kina historycznego, dostosowaną do wrażliwości widza wychowanego w wizualnej kulturze wieku XXI. Historia pokazana jest tu od dołu, z punktu widzenia zwykłych ludzi, tych którzy najbardziej cierpią w wyniku wielkich historycznych zmian.– napisali w laudacji członkowie kapituły.

Podkreślono także, że obecne w „Wołyniu” obrazy są w stanie unieść niełatwą dyskusję o polskiej (i nie tylko polskiej) historii najnowszej, co w „Wołyniu” pozwala dostrzec spadkobiercę najlepszych tradycji Szkoły Polskiej.

Kapituła nazwała film przemyślaną kompozycją przechodzącą przez bogatą skalę estetycznych i emocjonalnych rejestrów (…) Od liryzmu i nostalgii w bukolicznym pierwszym akcie, przedstawiającym Wołyń w przededniu drugiej wojny światowej; poprzez narastające poczucie zagrożenia przychodzące wraz z kolejnymi okupacjami; aż po makabrę i horror rzezi wołyńskiej.

Zwrócono uwagę, że Smarzowskiemu udało się także pokazać grozę masakry bez popadania w banał, ani pornografię okrucieństwa, co w dobie kultury przesyconej takimi obrazami nie było łatwym wyzwaniem.

W laudacji zauważono także dojrzałość warsztatu reżysera doskonalonego w kolejnych dziełach.

CZYTAJ TAKŻE: „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego bez nagród na festiwalu w Gdyni

CZYTAJ TAKŻE: Film „Wołyń” triumfuje na rozdaniu Polskich Nagród Filmowych ORŁY

Polskie Radio / kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz