W wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy, Jewhen Jenin powiedział, że Polska może przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Strona polska kolejny raz zademonstrowała swoje przyjazne nastawienie do strony ukraińskiej, zaproponowawszy nam pewną ilość szczepionki. Chodzi mniej więcej o półtora miliona dawek szczepionki, które strona polska mogłaby przekazać ukraińskiej, po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę” – powiedział Jenin.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wiceminister dodał, że oprócz tego Ukraina prowadzi rozmowy międzynarodowe w sprawie zabezpieczenie masowych szczepień. – Liczymy na otrzymanie około 8 mln szczepionek – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Należy przypomnieć, że w połowie grudnia br. ukraiński wiceminister zdrowia i główny państwowy lekarz sanitarny, Wiktor Liaszko powiedział, że Ukraina otrzymała od COVAX oficjalne potwierdzenie swojego zamówienia na szczepionkę i „poza planowanymi zakupami szczepionki ze środków budżetowych, Ukraina otrzyma dodatkowo ponad 8 mln dawek szczepionki za darmo”. Ukraina zabezpieczyła w budżecie 2,6 mld hrywien na zakup szczepionek, które miałyby trafić do kraju na początku marca 2021 roku.

Czytaj także: Szef MSZ Ukrainy: rosyjska szczepionka na COVID-19 to broń w wojnie hybrydowej przeciwko Ukrainie

Według Jenina, od lata MSZ Ukrainy i jej zagraniczne misje dyplomatyczne aktywnie działają w krajach będących potencjalnymi producentami szczepionki celem nawiązania bezpośrednich kontaktów nie tylko z tamtejszymi rządami, ale również z właścicielami firm, które wówczas opracowywały szczepionkę i teraz już to zrobiły. Zaznaczył, że rozmowy nie ograniczały się do krajów europejskich czy Ameryki, ale dotyczyły także państw azjatyckich. Wiceszef ukraińskiego MSZ spodziewa się, że masowe szczepienia na Ukrainie mogłyby realnie rozpocząć się pod koniec pierwszej połowy 2021 roku.

Jak pisaliśmy, 21 grudnia br. ukraińskie media podały, że ukraiński rząd prowadzi rozmowy w sprawie pośredniczenia Polski w przekazaniu Ukrainie szczepionki na koronawirusa zakontraktowanej przez Unię Europejską.

Wcześniej informowaliśmy, że ukraińskie ministerstwo zdrowia podpisało kontrakt na dostarczenie Ukrainie 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa opracowanej przez chińską firmę biotechnologiczną Sinovac Biotech. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina ma zagwarantowane otrzymanie bezpłatnie 8 mln dawek szczepionki z unijnego mechanizmu COVAX.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal „Business Insider” podał na początku tego miesiąca, że koszt zakupionych przez Polskę szczepionek na koronawirusa wynosi około 2,4 mld zł. Polski rząd zdecydował się przystąpić do pięciu z siedmiu omów, jakie Komisja Europejska podpisała z wyprzedzeniem z firmami opracowującymi i produkującymi szczepionki. Dotyczą one zakupu: 16 mln dawek szczepionek firmy Astra Zeneca, 16,98 mln dawek z Janssen Pharmaceutica NV / Johnson&Johnson, 16,74 mln dawek z Pfizer/BioNTec, 5,72 mln z CureVac i 6,69 mln z Moderny. Łącznie Polska zdecydowała na zakup ponad 62,1 dawek.

interfax.com.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz