Na pewno nie zamkniemy kopalni w Turowie. TSUE nie może uniemożliwiać zaspokajania podstawowych potrzeb społecznych, a sprawa kar jest uzależniona od tego, jak “w praktyce” zostanie potraktowane orzeczenie TSUE przez Komisję Europejską i polski rząd – powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk we wtorek.

To jest kwestia tego, jak zostanie potraktowane orzeczenie (TSUE) w praktyce przez dwie strony, czyli przez Komisję Europejską i przez polski rząd – mówił Wawrzyk w Polskim Radiu 24, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną. Zadeklarował, że “na pewno nie zamkniemy kopalni w Turowie”.

Podkreślił, że TSUE “kolejny raz pokazuje nie tylko już ignorowanie prawa, bo nie może uniemożliwiać funkcjonowania podstawowych potrzeb społecznych, a taką (potrzebą) jest dostawa energii w obecnym świecie”.

Zaznaczył, że Trybunał Sprawiedliwości UE “nie patrzy” na skutki społeczne. Dodał, że nie można zamykać decyzją jednej sędzi tak dużego zakładu, który jest miejscem zatrudnienia dziesiątek tysięcy osób. “Przecież to jest oczywista niemożliwość do realizacji” – powiedział wiceszef MSZ.

Powiedział, że wciąż nie ma porozumienia ze stroną czeską, co jest spowodowane zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w tym kraju. “Strona czeska nie jest skłonna w tej chwili do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań; rozmowy utknęły w martwym punkcie. Dopóki nie ukształtuje się nowy rząd w Czechach, dopóty tego porozumienia nie będzie” – podkreślił.

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary dziennie z powodu niewdrożenia środków tymczasowych oraz niezaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 r. i odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia” – napisano w uzasadnieniu orzeczenia.

W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, że Polska nie zamknie kopalni Turów.

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply