Prezydent USA Donald Trump przyznał, że jego administracja rozmawiała z Rosją na temat formuły nowego traktatu rozbrojeniowego INF i oświadczył, że powinien on obejmować również Chiny. Dodał, że Pekin jest tym tematem bardzo zainteresowany.

W piątek prezydent USA Donald Trump zabrał głos w związku z ogłoszeniem przez sekretarza stanu Mike’a Pompeo oficjalnego wycofania się Stanów Zjednoczonych z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Decyzja ta wywołała obawy przed nowym wyścigiem zbrojeń, stąd dziennikarze zapytali amerykańskiego prezydenta, jak zamierza uniknąć takiej ewentualności.

W odpowiedzi Trump oświadczył, że jego administracja rozmawiała z Rosją „na temat paktu nuklearnego na zasadzie: oni pozbędą się trochę (broni nuklearnej) i my trochę”. Dodał, że tego rodzaju układ „byłby wielką sprawą dla świata” i wyraził przekonanie, że do niego dojdzie. Jednocześnie powiedział, że w takim nowym układzie INF powinny uczestniczyć również Chiny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Bez wątpienia będziemy musieli w pewnym momencie włączyć do niego Chiny – powiedział Trump. – Chiny były bardzo, bardzo zainteresowane rozmową na ten temat, podobnie jak Rosja. Tak więc sądzę, że w pewnym momencie dojdziemy do porozumienia.

W piątek Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo potwierdził wycofanie się Waszyngtonu z układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Tym samym traktat INF, który od ponad 30 lat stanowił element architektury bezpieczeństwa w Europie, przestał obowiązywać. Wcześniej podobnie uczyniła Rosja. Obie strony wzajemnie obarczają się odpowiedzialnością za wygaśnięcie traktatu.

Jak pisaliśmy, 1. lutego br. USA ogłosiły, że na pół roku zawieszają traktat INF i zapowiedziały, że jeśli w tym czasie Rosja nie powróci do przestrzegania traktatu, przestanie on obowiązywać. Wyznaczony termin mijał 2. sierpnia. Rosja, która zaprzecza, że łamie postanowienia tej umowy, w odpowiedzi na amerykańskie ultimatum przyjęła w tym czasie ustawę o wstrzymaniu swojego udziału w INF. 2. lipca br. podpisał ją Władimir Putin.

Czytaj także: Bolton zaproponował włączenie Chin do rozmów rozbrojeniowych

Jak podaje agencja AP, powołując się na nieoficjalne informacje z amerykańskiej administracji, USA planują w najbliższych tygodniach przeprowadzenie testu rakiet, które dotychczas były zakazane przez INF. Chcący zachować anonimowość urzędnik, z którym rozmawiała AP, pomniejszał jednak znaczenie testu i zapewniał, że jego celem nie jest prowokowanie Rosji.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewidywał likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczył on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmował on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

PAP / RIRM / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz