Rozpad koalicji rządzącej we Włoszech

Liberalna partia byłego premiera Włoch Metteo Renziego wycofała się z koalicji rządzącej Włochami.

Renzi ogłosił wycofanie swojej partii – Italia Viva z koalicji rządzącej na środowej konferencji prasowej. Tym samym zrealizował groźby od dawna formułowane wobec premiera Giuseppe Conte i partnerów koalicyjnych z innych frakcji liberalnych i lewicowych. W związku z decyzją Renziego rząd opuściło już dwóch ministrów z Italia Viva.

Wyjście tej partii z koalicji ma poważne konsekwencja. Rząd Contego utracił w ten sposób większość parlamentarną.

Powodem rozłamu w koalicji jest plan rządu na wydanie 200 mld euro jakie Włochy otrzymają ze specjalnego funduszu Unii Europejskiej przeznaczonego na odbudowę gospodarek dotkniętych przez kryzys pandemiczny. Renzi uznał, że plany te grożą zmarnowaniem środków finansowych. Premier Conte do ostatniej chwili apelował do Renziego o utrzymanie koalicji.

Ten drugi zadeklarował, że mimo wyjścia z koalicji jego partia gotowa jest wspierać rząd w kwestiach walki z pandemią koronawirusa i odbudowy gospodarki po przestojach związanych z zastosowaniem środków przeciwepidemicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Conte ma więc szanse na utrzymanie rządu aczkolwiek w rozdrobnionym włoskim parlamencie może to być trudne. W przypadku przedterminowych wyborów największe szanse na objęcie władzy mają eurosceptyczne i antyimigracyjne partie Liga i Brania Włosi, które od dawna zwyżkują w sondażach.

reuters.com/aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz