Po raz pierwszy w historii Federacji Rosyjskiej wartość złota w ramach jej rezerw finansowych przekroczyła wartość dolarów.

Jak podał z początkiem roku rosyjski bank centralny jego rezerwy mają łączną wartość 583 mld dol. Portal Forsal, który przytoczył  w środę dane z raportu Banku Rosji zwrócił uwagę, że 23 proc. tej wartości stanowią zgromadzone zasoby złota, tak przynajmniej wynika z danych zebranych w czerwcu.

Jak zwraca uwagę Forsal wartość złota w rosyjskich rezerwach przekroczyła już wartość nagromadzonych przez Bank Rosji dolarów równą 22 proc. ogólnej sumy. Kierownicy rosyjskiego banku centralnego podjęli zdecydowane działania na rzecz ograniczenia roli amerykańskiej waluty, która jeszcze dwa lata temu składała się na 40 proc. wartości rosyjskich rezerw finansowych.

Obecnie główną rolę odgrywa w nich euro. Europejska waluta stanowisko już jedną trzecią rosyjskich rezerw. Coraz ważniejszą rolę odgrywa w nich juan, który obecnie stanowi już 12 proc. ich wartości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tak znaczny udział złota w rosyjskich rezerwach spowodowany jest nie tylko strategią rosyjskich władz marginalizacji amerykańskiego dolara. W okresie czerwiec 2019 – czerwiec 2020 złoto podrożało na rynkach o 26 proc. co zwiększyło wagę finansową kruszcu zbieranego latami w skarbcach Banku Rosji.

Czytaj także: Rosjanie walczą z Chińczykami o afrykańskie złoto

forsal.pl/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz