Reuters: Rząd Prawa i Sprawiedliwości skręcił w prawo

Agencja prasowa Reuters opublikowała w środę tekst, w którym przekonuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości po reorganizacji stał się bardziej prawicowy. Agencja nazywa gabinet Mateusza Morawieckiego nacjonalistami.

W środę, agencja prasowa Reuters opublikowała tekst, w którym przekonuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości po reorganizacji przeszedł na pozycje bardziej prawicowe.

“Wydaje się, że rządzący w Polsce nacjonaliści posunęli się w środę dalej w prawo, mianując w nowym rządzie ultrakonserwatywnego szefa edukacji, co stwarza perspektywę nowych tarć z Unią Europejską”.

Reuters poświęca w swoim tekście dużo uwagi ministerstwu edukacji i jego nowemu szefowi, Przemysławowi Czarnkowi. Zwraca uwagę na wypowiedzi nowego ministra na temat lewicowego środowiska LGBT, Według agencji były wojewoda lubelski uważa, że homoseksualiści nie są równi normalnym ludziom.

Została zwrócona uwaga również na ostatnie wypowiedzi Czarnka: „Nie pozwolimy, aby dzieci były narażone na ideologię… sprzeczną z wartościami, które od wieków są fundamentem polskiego społeczeństwa”.

Nowy minister został skrytykowany przez dziennikarzy Reutersa ze względu na fakt, że wyraził kiedyś opinię, że w pewnych okolicznościach rodzice mają konstytucyjne prawo do stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Jak poinformowaliśmy w środę na naszym portalu, podczas kilkuminutowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Mateusz Morawiecki zaprezentował nowych członków rządu. Będą to Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Michał Cieślak, Grzegorz Puda i Przemysław Czarnek.

Mateusz Morawiecki ogłosił, że Jarosław Gowin zostanie zaproponowany na stanowisko wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wicepremierem zostanie także prezes PiS Jarosław Kaczyński – będzie on szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Grzegorz Puda ma zostać ministrem rolnictwa i leśnictwa, a Przemysław Czarnek – ministrem edukacji i nauki. Michał Cieślak z ramienia Porozumienia zostanie ministrem bez teki w Kancelarii Premiera. W KPRM znajdzie się jeszcze miejsce dla ministra z ramienia Solidarnej Polski – jego nazwisko zostanie podane w późniejszym czasie.

W rządzie będzie czterech wicepremierów – oprócz wymienionych będą to Jacek Sasin i Piotr Gliński. Ze stanowiskiem wicepremiera i rządem pożegna się więc Jadwiga Emilewicz. Kierowany dotąd przez nią resort rozwoju zostanie przekształcony w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, które obejmie Jarosław Gowin.

Połączone zostaną ministerstwa klimatu i środowiska; na czele połączonych resortów stanie dotychczasowy minister klimatu Michał Kurtyka.

Ministerstwo edukacji i nauki kierowane przez Przemysława Czarnka zastąpi dotychczasowe ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministerstwo edukacji narodowej.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej stanie się ministerstwem rodziny i polityki społecznej; na jego czele pozostaje Marlena Maląg.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Resort wicepremiera Glińskiego przejmie kompetencje likwidowanego ministerstwa sportu. Ministerstwo finansów kierowane przez Tadeusza Kościńskiego (który pozostaje w rządzie), przekształci się w ministerstwo finansów i funduszy.

Zlikwidowane zostaną także ministerstwo cyfryzacji, ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ministerstwo funduszy i polityki regionalnej.

Z rządem żegna się więc Jan Krzysztof Ardanowski, który był jednym z posłów PiS, którzy zagłosowali przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. O jego możliwej dymisji mówiło się jednak jeszcze przed tym głosowaniem. Zastępuje go promotor Piątki dla zwierząt Grzegorz Puda. Pozostałe resorty będą funkcjonować w niezmienionej formule.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply