Rada obwodu żytomierskiego na Ukrainie ogłosiła rok 2019 Rokiem Bandery

Włodarze obwodu żytomierskiego na Ukrainie zamierzają uroczyście obchodzić 110. rocznicę urodzin Stepana Bandery.

Deputowani rady obwodu żytomierskiego (odpowiednik polskiego sejmiku samorządowego) na środkowej Ukrainie podjęli w czwartek decyzję o ogłoszeniu przyszłego roku Rokiem Stepana Bandery. Inicjatywa żytomierskich samorządowców ma związek z przypadającą na 1. stycznia 2019 roku 110. rocznicą urodzin przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Jak wynika z protokołu głosowania opublikowanego na stronie internetowej rady, uchwała o Roku Bandery została przyjęta jednogłośnie. Głosowało za nią 14 deputowanych Bloku Petra Poroszenki, po 6 deputowanych partii Julii Tymoszenko „Batkiwszczyna” i partii Samopomoc (jej szefem jest mer Lwowa Andrij Sadowy), 5 deputowanych Partii Radykalnej Ołeha Laszki, 4 deputowanych Swobody oraz dwóch z Partii Ludowej. Nie głosowało 18 deputowanych, z tego wszyscy deputowani Bloku Opozycyjnego i partii Ukrop (odpowiednio 6 i 4 deputowanych). Nie głosowało także 4 samorządowców z „Batkiwszczyny”.

Zgodnie z uchwałą ma powstać plan obchodów dnia narodzin Stepana Bandery a także przy opracowywaniu budżetu na 2019 rok zostaną wyasygnowane na ten cel odpowiednie środki finansowe.

Na tej samej sesji deputowani rekomendowali radzie miasta Żytomierz znalezienie w budżecie na przyszły rok środków na wzniesienie w mieście pomnika Stepana Bandery. Decyzja o powstaniu tego pomnika zapadła w czerwcu tego roku.

Przypomnijmy, że obwód żytomierski jest najliczniej zamieszkanym przez etnicznych Polaków regionem Ukrainy. Według spisu z 2001 roku w obwodzie tym żyło 49 tys. naszych rodaków, stanowiących 3,5% jego mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Władze obwodu żytomierskiego będą wywieszać banderowskie flagi

Kresy.pl / zt.gov.ua / Ukraińska Prawda

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. muniek1982
  muniek1982 :

  Na emerytury i spłatę kredytów to kasy nie mają ale by czcić faszystę i mu pomniki stawiać już kasę mają a polski podatnik będzie sponsorować ich pozyczkami bezwrotnymi i dotowaniem ich rolnictwa brawo ślepa polsko i jej głupi politycy

 2. lp
  lp :

  Duda, Mateuszek, Czaputowycz, Piekło, i reszta banderofili powinni być usatysfakcjonowani – wszak to dzięki ich niezłomnemu wsparciu, stać na to banderowską dzicz. A całe to poparcie za pieniądze polskiego podatnika, zdrajcy pisiate!

 3. zefir
  zefir :

  To już szczyt banderowskiego bezeceństwa i żytomierskich samorządowców ogłupienia.Na wychodki dla uczniów kasy nie mają-stodoły i krzaki je zastępują,wypłaty nędznych emerytur wstrzymują i nie wypłacają,ludzi dziadostwem i głodem eksterminują,ale kasę na czczenie i pomnikowanie cwela i dupka mają,morderców gloryfikują i tym się podniecają.Antyludzkim szowinizmem w żytomierszczyżnie rozkwitają,tam apolegoci cwela bandery od podniety do onanizmu wpadają i cieszą się,że młócą banderowskiego capa.Cóż powiedzieć-tylko na zdrowie.