W niedzielę 2. września na cmentarzu parafialnym dawnej polskiej wsi Ostrówki na Wołyniu odbyły się uroczystości 75. rocznicy wymordowania polskich mieszkańców Ostrówek i pobliskiej Woli Ostrowieckiej przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. – informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Mszy na cmentarzu parafialnym w intencji mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej okrutnie zamordowanych przez UPA przewodniczył ordynariusz diecezji łuckiej ks. bp Witalij Skomarowski. Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem pomordowanych w 1943 roku. W obchodach udział wzięli m.in. zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk oraz Marcin Krzysztofik, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.

Obszerną galerię zdjęć z tej uroczystości zamieścił na Facebooku działacz kresowy z Zamościa Wiesław Huk.

30. sierpnia 1943 roku oddziały UPA dowodzone przez kurinnego Iwana Kłymczaka „Łysego” opanowały dwie duże polskie wsie na zachodzie Wołynia – liczące w sumie ponad 1000 mieszkańców Ostrówki i Wolę Ostrowiecką. Polacy osiedlili się w nich jeszcze w XVI-XVII wieku przybywając z Mazowsza. UPA zgromadziła polską ludność w budynkach szkolnych w obu wsiach, w kościele w Ostrówkach oraz na placu wiejskim w Woli Ostrowieckiej. Następnie wymordowano wszystkich mężczyzn wyprowadzając ich po 5-10 na rzekome badania lekarskie. Budynek z kobietami i dziećmi w Woli Ostrowieckiej spalono. Natomiast kobiety i dzieci z Ostrówek poprowadzono pod las i wymordowano w miejscu nazwanym później Trupim Polem. Łącznie w obu wsiach zamordowano prawie 1100 osób. Obecnie z Ostrówek i Woli Ostrowieckiej pozostały tylko cmentarz i częściowo zniszczona figura Matki Boskiej.

Uroczystości w Ostrówkach odbywają się corocznie od 28 lat i są połączone z pielgrzymką rodzin ofiar do miejsca kaźni ich krewnych organizowaną przez historyka lubelskiego IPN i potomka mieszkańców Woli Ostrowieckiej Leona Popka. Od 2011 roku uroczystości odbywają się przy niedokończonym wciąż pomniku ofiar zbrodni ufundowanym przez Radę Pamięci Walk i Męczeństwa.

Dzięki staraniom Leona Popka w 1992, 2011 i 2015 roku z dołów śmierci w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej ekshumowano szczątki około 670 ofiar. Wszystkie odnalezione ofiary zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Ostrówkach. W 2017 roku ukraińskie władze zablokowały kolejną ekspedycję poszukiwawczą specjalistów IPN do Ostrówek i utrzymują zakaz takich prac na całym terytorium Ukrainy.

Kresy.pl / IPN

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Jeśli jakikolwiek ukraiński prezydent czy premier będzie chciał za rok przyjechać do Polski na obchody Akcji Wisła, należy postawić twardy warunek, aby w tym samym czasie do Ostrówek udał się polski prezydent i odsłonił ów niedokończony pomnik!

  2. zefir
    zefir :

    To elementarna dla polskości sprawa: “budynek z kobietami i dziećmi w Woli Ostrowieckiej spalono. Natomiast kobiety i dzieci z Ostrówek poprowadzono pod las i wymordowano.. “wymordowano wszystkich mężczyzn wyprowadzając po 5-10 na rzekome badania lekarskie”,pisz wymaluj jak w Katyniu.Tak OUN-UPA wymordowała prawie 1100 Polaków. Morał może być tylko taki:jesteś zdrajcą polskości gdy szanujesz banderowca ,czy ukraińca!