Rosja kontratakuje – żąda od Brytyjczyków dowodów, że nie stoją za otruciem Skripala

Rosyjskie MSZ zażądało od Wielkiej Brytanii udowodnienia, że to nie brytyjscy agenci dokonali zamachu na życie Siergieja Skripala i jego córki w Salsbury. Jeśli Wielka Brytania tego nie zrobi, Rosja uzna, że wina leży po stronie Brytyjczyków.

Brytyjskie władze systematycznie demonstrują niezdolność do zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskim obywatelom na swoim terytorium – oświadczyło w środę rosyjskie MSZ wyliczając przypadki śmierci takich osób jak Aleksandr Litwinienko, Badri Patarkaciszwili, Aleksandr Pieriepiliczny, Borys Bieriezowski, Borys Głuszkow, a także zamach na życie Siergieja Skripala i jego córki, o który brytyjskie władze oskarżyły Rosję.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Resort rosyjskiej dyplomacji po raz kolejny oskarżył Wielką Brytanię o rozpętanie przeciwko Rosji bezpodstawnej kampanii oszczerstw w związku z wydarzeniami w Salsbury. – Nie przedstawiając żadnych dowodów ani nawet nie przedstawiając konkretnego obrazu tego, co się wydarzyło, Londyn oskarżył Rosję o otrucie jej obywateli, wrzucił nigdy nie nieużywaną u nas nazwę substancji chemicznej, rozpoczął masową kampanię polityczną i medialną. – uważa rosyjskie MSZ skarżąc się, że jej żądanie przedstawienia dowodów zostały zignorowane.

Strona rosyjska wskazała także na inne, jej zdaniem zastanawiające okoliczności. W opinii rosyjskiej dyplomacji brytyjskie społeczeństwo jest utrzymywane w niewiedzy, nawet odnośnie dokładnej liczby ofiar. Przemilczane ma być także istnienie „tajnego laboratorium w Porton Down” w pobliżu Salsbury, gdzie według Rosjan „odbywają się prace nad stworzeniem broni chemicznej”. Według rosyjskiego MSZ przed otruciem Skripalów laboratorium to miało brać udział w wojskowych ćwiczeniach, podczas których sprawdzano metody walki ze skażeniem chemicznym i biologicznym.

Jak napisano, analiza wymienionych faktów składania rosyjskie władze do przypuszczenia, że za atakiem w Salsbury stoją brytyjskie służby specjalne. – Jeśli stronie rosyjskiej nie zostaną przedstawione przekonujące dowody na to, że było inaczej, założymy, że mamy do czynienia z zamachem na życie naszych obywateli w wyniku poważnej politycznej prowokacji. – stwierdzono w rosyjskim ministerstwie dodając, że „ciężar dowodu w tej sprawie leży po stronie brytyjskiej”.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski dziennik ujawnił materiały z niejawnej prezentacji brytyjskiej ambasady ws. Skripala

Kresy.pl / TASS

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz