W rozmowie z portalem Onet rzecznik MSZ Izraela wyraził nadzieję, że Polska uchyli niedawną nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego uniemożliwiającą dochodzenie roszczeń do znacjonalizowanego mienia m.in. przez Żydów.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela Lior Haiat przypomniał, że w ostatnich miesiącach Izrael sprzeciwiał się nowelizacji KPA i groził pogorszeniem relacji z Polską w razie przyjęcia ustawy. Tak też się stało – po podpisaniu nowelizacji przez prezydenta RP Jair Lapid, szef resortu spraw zagranicznych Izraela, nazwał ją “niemoralną, antysemicką ustawą” i wezwał do kraju na konsultacje charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie, to samo sugerując ambasadorowi RP w Izraelu.

“Niestety mimo tego, że wielokrotnie mówiliśmy o tym publicznie, ta ustawa została przyjęta i teraz będzie miała negatywny efekt dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin” – powiedział w wywiadzie rzecznik MSZ Izraela.

Jego zdaniem w polskiej polityce powinna nastąpić zmiana, która “pozwoli ocalałym z Holokaustu, do bycia uprawnionymi do swojej pamięci, do bycia powiązanymi z życiem, które wiedli w Polsce przed czasami Holokaustu”. Według Haiata drogą dyplomacji należy znaleźć sposób, “aby wycofać to nowe prawo i zmienić sposób, w jaki będzie dotykało ofiary i ocalałych z Holokaustu”.

Lior Haiat unikał odpowiedzi na pytanie, czy toczą się rozmowy z Polską w tej sprawie.

Relacje z Polską rzecznik określił jako ważne, wskazując na dużą liczbę osób wywodzących się z Polski żyjących w Izraelu a także fakt istnienia dużej żydowskiej diaspory w Polsce przed Holokaustem.

Rzecznik zasugerował, że dojdzie do unormowania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami: “Wciąż mamy ambasadę w Polsce, Jest też polska ambasada w Izraelu. Mam nadzieję, że wrócimy do tego, jak sytuacja wyglądała wcześniej”.

Jak pisaliśmy, pod koniec czerwca Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która zmienia przepis nakazujący uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Tym samym, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji. Nowelizacja odnosi się także do roszczeń środowisk żydowskich i w tym kontekście została mocno skrytykowana przez Izrael. Podobnie postąpił rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price, który wezwał polskie władze do wstrzymania dalszego procesu legislacyjnego i wycofania się z podjętych decyzji. Andrzej Duda podpisał nowelizację w połowie sierpnia br.

Kresy.pl / Onet

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. wnuk rezuna
    wnuk rezuna :

    Obecna sytuacja jest świetna a może być jeszcze lepsza…..
    Nie ma ambasadorów, nie ma stosunków dyplomatycznych, nie ma roszczeń, NIE MA PROBLEMÓW
    Należy zatem iść w tym kierunku i ograniczyć/zlikwidować wzajemne stosunki dyplomatyczne/placówki i już będziemy się kochać z żydami i szanować….platonicznie na odległość