W piątek doszło do kolejnego szturmu migrantów na hiszpańską enklawę Melilla w północnej Afryce.

Jak podaje agencja Reutera, hiszpańskie władze poinformowały w piątek, że około 2 tysiące migrantów szturmowało w piątek płot otaczający Melillę, hiszpańską enklawę nad Morzem Śródziemnym w północnej Afryce.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według hiszpańskich władz piątkowa próba szturmu rozpoczęła się około godziny 6:40 czasu lokalnego od starcia migrantów z marokańskimi siłami bezpieczeństwa.

Około godziny 8:40 około 500 migrantów zaczęło wdzierać się do Melilli, przeskakując przez dach przejścia granicznego, po przecięciu ogrodzenia za pomocą nożyc do metalu.

Większość została zmuszona do powrotu, ale około 130 mężczyznom udało się dotrzeć do Melilli, gdzie umieszczono ich w ośrodku dla imigrantów.

W wyniku tego incydentu obrażenia odniosło 57 migrantów i 49 hiszpańskich policjantów.

Agencja dpa podaje, powołując się na hiszpańskie media, że dzień wcześniej 116 marokańskich funkcjonariuszy zostało rannych, próbując utrzymać około 500 migrantów z dala od granicy. Jeden z funkcjonariuszy trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii.

W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające migrantów, głównie młodych mężczyzn, przemieszczających po ulicach Melilli.

Melilla, podobnie jak Ceuta, druga hiszpańska enklawa na północnym wybrzeżu Afryki, w ciągu ostatniej dekady stała się magnesem dla migrantów, głównie z północnej Afryki, próbujących dostać się do Europy. Jak zauważa Reuters, dzisiejszy szturm był pierwszym znaczącym wydarzeniem tego rodzaju od połowy marca, kiedy Hiszpania zajęła promarokańskie stanowisko w sprawie Sahary Zachodniej, terytorium do którego pretenduje Maroko. W tygodniach 2022 roku poprzedzających tę zmianę liczba migrantów, którzy dostali się do obu enklaw, była ponad trzykrotnie wyższa w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Inwazja na Hiszpanię to nie przypadek. Maroko stanowi zagrożenie

Kresy.pl / reuters.com / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz