Prokuratura Okręgowa Warszawa Śródmieście – Północ skierowała akt oskarżenia do sądu przeciwko tzw. aktywistom klimatycznym z “Ostatniego Pokolenia”, które w marcu 2024 r. oblały warszawską Syrenkę. Straty wyceniono na 361.607,36 złotych.
Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko dwóm kobietom, tzw. aktywistkom klimatycznym z organizacji “Ostatnie Pokolenie”, które w dniu 8 marca 2024 zdewastowały pomnik warszawskiej Syrenki.
Jak informuje prokuratura, w zdarzeniu z dnia 8 marca 2024 r. oskarżone Julia P. i Marianna J. o czyn art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dokonały uszkodzeń samej rzeźby Syrenki, niecki fontanny i cokołu kamiennego z piaskowca będącego częścią pomnika „Syrenki” z roku 1938 r. Monument jest wpisany wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.
Kobiety poprzez oblanie pomnika farbą koloru pomarańczowego spowodowały straty o łącznej wartości 361.607,36 złotych na szkodę miasta stołecznego Warszawy. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego i nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości szkody.
Prokuratura informuje, że obie podejrzane nie przyznały się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiły składania wyjaśnień. W trakcie śledztwa uzyskano specjalistyczne opinie z zakresu historii sztuki, kamieniarstwa , dotyczącą wyceny szkody i opinię sądowo – psychiatryczną.
Przypominamy, że w październiku 2024 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi w wyroku w sprawie 13 tzw. aktywistów klimatycznych z “Ostatniego Pokolenia” oskarżonym o blokowanie ruchu na Moście Poniatowskiego oraz przed sierpniowym koncertem Taylor Swift w Warszawie zostało skazanych na najniższy wymiar kary, czyli naganę. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że „w przyszłości mogą zostać uznani za bohaterów”.
„Osoby obwinione w niniejszej sprawie są członkami organizacji społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problem kryzysu klimatycznego oraz dbanie o środowisko naturalne. […] zarzucone im czyny sąd uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym. Być może w przyszłości okaże się, że obecni obwinieni zostaną̨ bohaterami” – czytamy w uzasadnieniu, jakie wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Południe.
W styczniu 2024 r. aktywistki klimatyczne oblały w paryskim Luwrze zupą arcydzieło Leonarda da Vinci, obraz “Mona Lisa”.
W listopadzie dwoje aktywistów klimatycznych z organizacji Just Stop Oil rozbiło młotkami szybę chroniącą wystawiany w Galerii Narodowej w Londynie XVII-wieczny obraz Diega Velázqueza “Wenus z lustrem”. Zostali zatrzymani.
We wrześniu 2023 roku aktywiści klimatyczni spryskali farbą kolumny Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Na miejscu pojawiły się służby porządkowe, które zatrzymały 14 osób.
Także we wrześniu holenderska policja zatrzymała około 400 aktywistów klimatycznych, którzy dziewiąty dzień z rzędu blokowali autostradę A12 w Hadze. Policjanci użyli armatek wodnych.
Przeczytaj: Berlin: 550 wyroków przeciwko aktywistom klimatycznym. Żadnych uniewinnień
W lipcu 2022 roku politycy opozycyjnej CDU zaapelowali o zamrożenie darowizn oraz zbadanie działalności grupy Last Generation (Ostatnie Pokolenie), która zasłynęła radykalnymi akcjami „w obronie klimatu”. Niemieckie media zwracały uwagę, że Urząd Ochrony Konstytucji widzi rosnący wpływ lewicowych ekstremistów na niemiecki ruch klimatyczny.
gov.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!