Według strony rosyjskiej, wstępnie za przyczynę pożaru instalacji do produkcji mazutu przyjęto atak z użyciem drona.

W nocy z wtorku na środę wybuchł pożar w rafinerii koło miasta Afipskij w Kraju Krasnodarskim, w południowo-zachodniej części Rosji.

Jak poinformował gubernator obwodu krasnodarskiego, Weniamin Kondratiew, zapalił zbiornik magazynowy instalacji do produkcji oleju opałowego. Jego zdaniem, przyczyną pożaru mógł być upadek lub uderzenie drona.

„Na terenie rafinerii naftowej Afipskij wybuchł pożar… Jako przyczyna wstępnie wskazywany jest atak drona” – napisał Kondratiew w serwisie Telegram. Dodał, że pożar objął powierzchnię około 100 metrów kwadratowych, ale nie było ofiar. Później uzupełnił, że ogień został dość szybko i całkowicie ugaszony.

O ataku ukraińskiego drona na rafinerię Afipskij piszą też rosyjscy blogerzy wojskowi, podając, że uderzenie przeprowadzono na jedno z urządzeń do destylacji mazutu. Dodają, że poza tym, Ukraińcy trzeci raz w ty miesiącu podjęli próbę ataku na rafinerię Ilskij. Jak podano, na teren obiektu spadł ukraiński bezzałogowiec, ale nie doszło do detonacji. Kilka dni wcześniej Rosjanom miało udać się zestrzelić wszystkie drony, które wysłano do zaatakowania tego obiektu.

Strona ukraińska oficjalnie nie przyznaje się do przeprowadzania tych i innych podobnych ataków na rosyjskim terytorium.

W sieci pojawiły się też nagrania wideo, mające przedstawiać pożar w rafinerii Afipskij.

Jak pisaliśmy, we wtorek rano stolica Rosji i jej region stały się celem ataku dronami. Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że na skutek ataku uszkodzonych zostało nieznaczenie kilka stołecznych budynków. Jak podała agencja informacyjna TASS nikt nie odniósł obrażeń, które wymagałaby hospitalizacji. Natomiast dwie osoby skorzystały z pomocy medycznej. Ewakuowano mieszkańców budynków, przed którymi rozbiły się drony.

Z kolei w serii ataków przeprowadzonych na początku maja br. przez nieduże drony na cele w rosyjskich obwodach briańskim i biełgorodzkim celem były m.in. lotnisko używane przez wojsko i podstacja sieci energetycznej. Rosjanie podają, że ataki przeprowadzili Ukraińcy.

TASS / Telegram / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply