Premier Donald Tusk zdecydował o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej – przekazał we wtorek szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Powódź dotyka południowo-zachodniej Polski. Premier Donald Tusk ogłosił w poniedziałek wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w dotkniętych powodzią regionach Polski. We wtorek szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że obszar stanu klęski żywiołowej został rozszerzony o powiaty: lubański, dzierżoniowski, świdnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski.

„W ciągu najbliższych godzin w sposób formalny to rozporządzenie będzie znowelizowane” – zadeklarował.

Stan klęski żywiołowej obowiązuje w województwie dolnośląskim (powiaty: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu – w Wałbrzych i Jelenia Góra), województwie opolskim (powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim), a także woj. śląskim (powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała).

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w poniedziałek specustawę dotyczącą odbudowy po powodzi. „Myślę, że czeka nas specjalna ustawa dotycząca odbudowy. Przecież też są zabytki, które zostały zniszczone, więc to będzie wieloaspektowy plan odbudowy, który nie obejmie tylko tego tygodnia, najbliższych dni, tylko obejmie wiele, wiele miesięcy. Więc 1 mld zł, o którym mówimy, to jest na teraz, na już od razu uruchomiona rezerwa” – oświadczył polityk.

Czytaj także: Nysa pod wodą. Zginął ordynator zalanego szpitala [+VIDEO]

wiadomosci.wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz