Komorowski i Kwaśniewski wezwali Polskę do otwarcia się na imigrantów

Byli prezydenci RP – Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski podpisali we wtorek w Warszawie apel w sprawie polskiej polityki imigracyjnej, w którym przekonują, że Polska powinna prowadzić jeszcze bardziej liberalną politykę wobec migrantów zarobkowych.

Jak wynika z relacji telewizji Polsat News, inicjatorem apelu był Bronisław Komorowski. Były prezydent przekonywał na konferencji prasowej we wtorek, że Polska powinna zareagować na ułatwienia dla imigrantów zarobkowych spoza UE wprowadzone ostatnio przez Niemcy, które jego zdaniem spowodują odpływ ukraińskich pracowników z Polski do Niemiec. Według Komorowskiego zagraża to polskiej gospodarce.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Komorowski dostrzegł też inny pozytyw obecności ukraińskich imigrantów w Polsce. Według niego to możliwość zbudowania „tkanki sympatii między narodami” przez młode pokolenie Polaków i Ukraińców oraz „oderwania się od różnych bolesnych doświadczeń natury historycznej i złej pokusy, aby na stosunki polsko-ukraińskie patrzeć wyłącznie przez pryzmat historycznych relacji”.

PRZECZYTAJ: Komorowski o ludobójstwie na Wołyniu: To było dawno

„Będziemy apelować do państwa polskiego, aby rozwiązać cały szereg nierozwiązanych problemów, z którymi Ukraińcy się spotykają. Dotyczy to przede wszystkim ułatwień w zakresie uzyskiwania zgody na pracę, na pobyt w naszym kraju”. – mówił Komorowski.

PRZECZYTAJ:

„The Economist”: rząd PiS w polityce migracyjnej powiela błędy Zachodu

Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Według Aleksandra Kwaśniewskiego należy „liczyć się z tym, że XXI wiek będzie czasem wielkich migracji”. Migracje ocenił jako długookresowe zjawisko, które „będzie zmieniało struktury społeczeństw jak i kwestie ekonomiczne”. Zdaniem byłego prezydenta Polacy powinni być przygotowani na zmianę struktury społecznej w Polsce na coraz bardziej wielonarodową, wielokulturową i wieloreligijną. Ocenił też, że nie są na to przygotowane struktury państwa a także Polacy „nie są mentalnie przygotowani”.

PRZECZYTAJ: Orbán o polityce migracyjnej i demograficznej: tylko Węgrzy mogą zastępować Węgrów

W swoim apelu Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski zaapelowali m.in o podjęcie działań na rzecz „wypracowania długookresowej polskiej polityki migracyjnej”. Z ich słów wynika, że ma być to polityka otwarcia na przybyszów zza wschodniej granicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Kwaśniewski: na rzecz Ukrainy lobbowałem za darmo

Kresy.pl / Polsat News

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz