W niedzielę w Berlinie odbywało się referendum nad propozycją, by wywłaszczyć nawet 250 tys. mieszkań, które aktualnie należą do wielkich koncernów. Wielu mieszkańców Berlina zwraca uwagę, że przez wspomniane firmy czynsze są coraz wyższe.

Referendum było efektem akcji społecznej, wymierzonej w koncerny mieszkaniowe – zwraca uwagę portal Money.pl. Dziesiątki tysięcy osób podpisały się pod apelem o przeprowadzenie referendum.

Teoretycznie referendum może spowodować, że firmy, które zarządzają przynajmniej kilkoma tysiącami mieszkań, będą musiały przekazać władzom państwowym takie lokale. Prawnicy nie są jednak co do tego zgodni.

Medium zwraca uwagę, że największym tego rodzaju koncernem jest spółka Deutsche Wohnen. Posiada ona około 113 tys. mieszkań. Szacunki wskazują, że po referendum wywłaszczonych może być od 200 do 250 tys. mieszkań.

Czynsze w Berlinie rosną bardzo szybko. Jedynie kilkanaście procent osób w niemieckiej stolicy mieszka we własnych nieruchomościach. Zdecydowana większość wynajmuje mieszkania.

Ostatnia analiza portalu Immowelt wskazuje, że wynajem rodzinnego mieszkania w Berlinie kosztuje dziś około 1360 euro miesięcznie. Powoduje to, że niektóre rodziny muszą przeznaczać połowę dochodów na wynajem.

“Co się stanie, jeśli berlińczycy zagłosują za wywłaszczeniem? Prawnicy nie są co do tego zgodni. Prawdopodobnie berliński Senat będzie musiał przegłosować specjalną ustawę, wywłaszczającą koncerny. Tam znalazłyby się wszystkie szczegóły, które regulowałyby zasady wywłaszczeń” – pisze portal Money.pl. Niektórzy wskazują jednak, że ustawa tego typu mogłaby okazać się niekonstytucyjna. Nawet w przypadku wejścia w życie takich regulacji, firmy mieszkaniowe mogłyby zaskarżać konkretne decyzje o wywłaszczeniach przed sądem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prawnicy zwracają też uwagę, że koncerny mogłyby żądać rekompensat od władz miejskich.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której zagraniczne fundusze hurtowo kupują od deweloperów mieszkania, aby je potem wynajmować. Liczba takich transakcji może wzrosnąć w najbliższych latach. Prowadzi to do wzrostu cen mieszkań.

Zobacz także: Holandia: Protesty przeciwko polityce mieszkaniowej państwa

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply