„Dla ukraińskich nacjonalistów Polska jawi się takim samym wrogiem jak Rosja” – powiedział w trakcie programu „Ostatnia Barykada” deputowany ukraińskiej Wierchownej Rady Jurij Szuchewycz, syn komendanta UPA Romana Szuchewycza.

Według Szuchewycza, ukraińscy nacjonaliści na zachodzie Ukrainy w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku walczyli przeciwko Polakom, tak samo jak i przeciwko Rosjanom. Zgodnie z tym co mówi Szuchewycz, niewiele się od tego czasu zmieniło

Dla mnie nie miało znaczenie czy wróg jest ze wschodu czy z zachodu. Dlatego Rosja dla nas(ukraińskich nacjonalistów – red.) była takim samym wrogiem, jak Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szokujący wywiad J. Szuchewycza dla Gazety Wyborczej

Wytłumaczył także w jaki sposób stał się nacjonalistą. Szuchewycz powiedział, że jego poglądy ukształtowały się dzięki nacjonalistycznemu nastawieniu rodziców w czasie pobytu na emigracji w Krakowie.

To zostało przekazane z mlekiem matki. Mój wuj był bojownikiem OUN-u, został zabity w 32-tym roku. Później, w Krakowie, gdzie mieszkałem w czasie bolszewickiej okupacji Lwowa, byłem z matką i ojcem, bywał tam i Stepan Bandera i (Jarosław) Stećko i (Stepan) Łenkawski. Wszystkie te rozmowy, atmosfera, wszystko to musiało pozostać– powiedział Szuchewycz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchciński paktował na Ukrainie z synem Szuchewycza

kresy.pl/ politnavigator.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

43 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   fiesta :

   Zydzisko z UPA-iny J.Szuchewycz i zarazem syn mordercy Polakow B.Suchewycza (rowniez ZYD), wcale mnie nie zaskoczyl swoja wypowiedzia, bo faktycznie UPA-incy to wrogowie Polski i Polakow, co od dosc dawna stara sie ukryc zydowska propaganda i zydowskie ekipy rzadzace w Polsce, ktore FINANSUJA I WSPIERAJA WROGOW POLSKI I NARODU POLSKIEGO ZA PIENIADZE POLSKIEGO PODATNIKA, CO NIE MA NIC WSPOLNEGO Z POLSKIM INTERESEM NARODOWYM. Tym samym potwierdza sie to co juz pisalem w przeszlosci, ze za polskie pieniadze sa finansowane i realizowane ZYDOWSKIE i UPA-inskie interesy w pierwszej kolejnosci. To jest sygnal, ze Polakom nie bedzie dobrze w Polsce, bo rzadza zydy i zdrajcy.
   Doszla do mnie wiadomosc, ze zydy z PiS sprowadzaja zboze z UPA-iny do Polski, a nie skupuja zboza od polskich rolnikow i to jest jeszcze jeden wiecej przyklad realizacji obcych interesow przez polskojezyczne ekipy rzadzace.

 1. Avatar
  leo69 :

  Władze II RP popełniły śmiertelny błąd w swojej polityce co do Ukrainy. Skutkiem – ludobójstwo dokonane na Polakach w czterech województwach byłej RP. Po 70 latach polskie władze popełniają podobne błędy. Są głuche i ślepe na upadliński jak wynika z wypowiedzi tego starego pokurcza antypolski szowinizm . W ilu tym razem województwach RP będą polakie ofiary i ile ich będzie ??

 2. Avatar
  algirdaitis :

  I ten syn zbrodniarza romana suchewycza mowil gdzies, ze jego ojciec chcialby pojednania z Polakami. Teraz otwarcie przyznal, co kazdy normalny i znajacy banderowcow wiedzial. Tylko w polskim sejmie poslowie PiS, PO i N dali nieslychany popis ignorancji, infantylizmu i totalnej naiwnosci. Wstydu nie mieli za deklaracje zrownujaca oun, upa, banderowcow z AK i polskim podziemiem. Hanba panie i panowie posly z PiS, PO i N. Wy nie posly, wy osly. Brawo dla Kukiz15, choc daleko mi do tej partii, to tu ma bezprzecznie racje. Rowniez brawo posel Winnicki.

    • upadlina
     upadlina :

     Nie bredź banderowski rzygu od tymy ??………..Jacy dwaj bandyci hu** zawszony??……..Powstańcy na Donbasie, którzy walczą przeciw banderowskiej juncie z kijowa nie są bandytami skurwy**nu upadliński !!………Wbij to sobie w ten swój tępy upadliński łeb !!……..Ja mieszkam w Polsce, w odróżnieniu od ciebie banderowska ku*wo, więc mam większe prawo do wypowiadania sie w kwestiach dotyczących Polski niż ty banderowski śmieciu !!……….T hrywnowa dziwko od tymy judzisz do nienawiści między Rosją i Polską w myśl uchwały pun z 1990 roku, a gdyby nie daj Boże do niej doszło, to pewnie skurw**ynu siedziałbyś w swojej irlandii i oglądał to w TV !!……….Niedoczekanie twoje hu** upadliński !!………Już ci mówiłem, nie zgrywaj Polaka, bo ostatnio coraz więcej forumowiczów odkrywa, kim ku*asie banderowski jesteś !!……….I nie pomaga ci nawet to, że fałszywie krytykujesz swoich banderowskich „herojów”, czego celem jest zdobycie zaufania wśród Polaków !!…………..PS: Wielokrotnie udowodniłeś – nie tylko swoją anty-polskością – kim ku*wo jesteś !!……….Twoje nagminne błędy ortograficzne jasno pokazują, że z Polską masz tyle wspólnego, co z inteligencją (po twojemu: inteligĘcją) !!………..Jesteś wszo zdekonspirowaną hrywnową dziwką od tymy, która szczeka już tylko sobie, a muzom !!

 3. Avatar
  zefir :

  Nawet dobrze się składa,że syn banderowskiego bandyty i mordercy Romana,stał się ostatnio tak gadatliwy. Wolę to od bredni Wiatrowycza. Przynajmniej ten Juryj wali to co ma na wątrobie i umożliwia poznanie mentalności banderowskiej swołoczy z lat 40-ych XXw.Toż to oryginał tych,którzy bezlitośnie riezali Polaków i nie tylko.Z racji jego wieku(83lata) to pewnie jedna z ostatnich okazji poznania takich zboków.Co ważne i istotne,dowiadujemy się od Jurija,że banderowcy w latach 30-ych i 40 -ych XXw walczyli przeciw Polakom,tak samo jak przeciw Rosjanom i że na dziś niewiele się zmieniło.Dzisiaj dla ukraińskich nacjonalistów Polska jest takim samym wrogiem jak Rosja! Kłania się więc dekalog OUN i jego pkt * :”Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmować wroga twej nacji”. Oznacza to ,że wszelkie dzisiejsze umizgi banderowców względem Polski to tylko podstęp.Pożyteczny idiota Jurij Szuchewycz uświadamia nam,że interes obronny Polski jest tożsamy z interesem obronnym Rosji.Przecież syn bohatera Upadliny publicznie objawia,że Polska i Rosja są takimi samymi wrogami upadlińskich nacjonalistów sprawujących władzę nad UPAdliną.Tym samym pożyteczny idiota Jurij Szuchewycz zbliża do siebie Polskę i Rosję.Jurij wspomina o pobycie na emigracji w Krakowie.To bzdura.Szuchewyczowie byli obywatelami Polski,chociaż adradzieckimi i mogli swobodnie poruszać się po Polsce.

 4. Avatar
  sigmund :

  Mysle ze on ma racje, tak jest. Pozatym w Polsce jest silna mentalnosc antyukrainska, byla przytlumiona od komuny do naszych czasow, i teraz sprawa wolynia budzi ze snu te mentalnosc. Mysle ze podobnie jest po stronie ukrainskiej, niechec do poljakow. No niewazne, widac ze wszystko wraca na swoje historyczne kulturowo-cywilizacyjne tory. Takie same procesy sa na Litwie. Jezeli komus tu sie wydaje ze ukraincy potepia bandere albo upa, hehehehe, to ma niezly odlot, dlatego tez na tej linii musi byc i bedzie konflikt.

   • upadlina
    upadlina :

    W Polsce ukraina w pierwszej kolejności kojarzy się z banderyzmem ćwoku od tymy !!……..Staraliście się o to i staracie cały czas !!………..Nie zgrywaj gnido banderowska patrioty !!…………Twoim celem na tym portalu jest judzenie do nienawiści między Polską a Rosją w myśl uchwały oun z 1990 roku: FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990.
    /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/……………….Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej………………………..Zauważyliście, że nie da się zamieść pod dywan ludobójstwa na Wołyniu, dlatego też skupiliście swoją uwagę na najważniejszej doktrynie oun podanej powyżej!!…….Wasza łże-krytyka banderyzmu ma za zadanie wzbudzenie do was zaufania Polaków !!………..Poświęciliście swoich „herojów” dla ważniejszego celu !!………….Jesteś wszo banderowska zdekonspirowaną upadlińską trolliną, na której poznało się juz wielu forumowiczów i możesz sobie jeszcze pobrzęczeć, ale tylko „sobie a muzom” !!

    • Avatar
     domarad :

     A ilu Polaków wiedziało o czymś takim jak UPA, banderyzm czy ludobójstwo na Wołyniu; do niedawna przynajmniej? <10%? Ukrainę przeciętni Polacy "poznają" ucząc się o powstaniach kozackich, oglądając "Ogniem i Mieczem", czytając o bogatym życiu naukowym Lwowa, no i słuchając Eneja czy Hajdamaków [śpiewających - tak kstati - również banderowskie piosenki]. Nie zauważyłem, żeby problemy z banderlogami już przesłoniły mit o polsko-ukraińskim braterstwie. A tak w ogóle, UPAdlina, masz ty jakieś związki rodzinne z terenami obecnej Ukrainy; czemu zawdzięcza ona tyle Twojej uwagi?

     • upadlina
      upadlina :

      moja uwaga została skierowana na upainę po zamachu stanu w kijowie, opłaconym przez żydo-uSSmanię, kiedy do władzy doszły środowiska nazistowskie i banderowskie !!…..Nigdy nie myślałem, że „demokratyczny” zachód może poprzeć antydemokratyczny zamach stanu i usadzić u władzy środowiska gloryfikujące ludobójcze światopoglądy, jak nazizm czy banderyzm !!……..Tak więc ten zamach stanu w połączeniu z tym, co te ludobójcze światopoglądy zrobiły niewinnym kobietom i dzieciom na upadlinie zrodził we mnie wściekłość i nienawiść do tych, którzy za to odpowiadają !!……A odpowiadają za to w głównej mierze żydo-uSSmańskie ścierwa !!…….Rodzinnych powiązań z upadliną nie mam !!

     • kojoto
      kojoto :

      Padlina – że też tobie tępa rublowa kurewko wydaje się, że im więcej kłamstw i bredni wyrzygasz na forum tym bardziej stajesz się wiarygodny… oczywiście, że twoja „uwaga została skierowana na upainę po zamachu stanu w kijowie”, bo wtedy Ukraina została wyrwana z waszej strefy wpływów. Wcześniej ludobójstwo banderowskie na Polakach ci nie przeszkadzało, bo jesteś małym, wrednym prowokatorem. I każdy kto cie na tym forum próbuje uwiarygodnić automatycznie się demaskuje.

     • upadlina
      upadlina :

      „Z naszej strefy wpływów”??, banderowska ku*wo??……….Nie słyszałem upadliński hu**, żeby upaina była w polskiej strefie wpływów??………We łbie ci się lasuje upadlińska szmato!!……..Wściekasz się banderowski rzygu i frustrujesz, bo twoje kłamstwa i udawanie polskiego patrioty biorą w łeb !!……….Ostatnio kilku forumowiczów odkryło twój prawdziwy banderowski ryj ukryty za łże-polskim patriotyzmem !!………Twoim celem na tym portalu jest judzenie do nienawiści między Polską a Rosją w myśl uchwały oun z 1990 roku: FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/……………….Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej………………………..Zauważyliście, że nie da się zamieść pod dywan ludobójstwa na Wołyniu, dlatego też skupiliście swoją uwagę na najważniejszej doktrynie oun podanej powyżej!!…….Wasza łże-krytyka banderyzmu ma za zadanie wzbudzenie do was zaufania Polaków !!………..Poświęciliście swoich „herojów” dla ważniejszego celu !!…………..Złapany na gorącym uczynku złodziej krzyczy: „Łapaj złodzieja” !! i ty to próbujesz robić żałosny zdekonspirowany upadliński błaźnie !!……..W tym poście kolejny raz się wysypałeś, wspierając banderowski zamach stanu w kijowie!!………Ja wolałem ukrainę nie-banderowską w strefie wpływów Rosji, niż nazistowsko-banderowska w strefie wpływów uSSmanii !!……..Ale nie ty banderowska ku*wo!!……..Twój wredny banderowski pysk wysuwa się coraz bardziej spod maski „polskiego patrioty”!!………..Jesteś zdekonspirowaną banderowska szmatą, na której poznało się już wielu forumowiczów!!………Szczekaj banderowska dziwko hrywnowa, ale to już niczego nie zmieni !!

     • Avatar
      sylwia :

      Ogół Polaków wiedział o UPA od zakończenia 2-giej WŚ. Walki WP, MO i KBW z UPA były szeroko nagłaśniane. Śmierć gen. Świerczewskiego była epicznym wydarzeniem w całej Polsce. Były też kroniki filmowe i filmy o walkach z UPA, np. ‘Ogniomistrz Kaleń’. Ocena dziesięcioprocentowa jest znacznym zaniżeniem wiedzy Polaków o UPA w latach 40-tych, 50-tych, 60-tych, 70-tych i może później.
      https://www.youtube.com/watch?v=GMEfRCDSvGA

     • kojoto
      kojoto :

      To nie prawda, że „Walki WP, MO i KBW z UPA były szeroko nagłaśniane.” – generalnie ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej było za PRLu przemilczane, gdyż ukraińcy nagle stali się częścią „bratniego narodu sowieckiego”. Nagłaśniane były walki MO i KBW z polskimi patriotami z NSZ, WiN, etc, na których na tym forum juz nie raz plułeś rublowy trollu. Teraz z kolei robicie wszystko, żeby odwrócić uwagę od Rosji, a maksymalnie zantagonizować Polaków z Rusinami, co niestety macie bardzo ułatwione, bo wielu Rusinów wyznaje w dalszym ciągu ukraiński szowinizm i czci psychopatycznych morderców z UPA jak bohaterów, tak samo jak wy czcicie Stalina, który wprawdzie Rosjaninem nie był, ale wy lubicie takich przywódców.

     • upadlina
      upadlina :

      pokaż mi kłamliwy ścierwojadzie banderowski choć jeden wpis, w którym ktoś tu czci gruzina stalina!!….Pokaż mi rzygu banderowski!!………Łżesz upadlińska szmato !!……….Uwagę ściero to ty próbujesz odwracać od najważniejszej kwestii, którą jest pozbycie się z Polski okupujących ją uSSmanów!!……….To twoje zadanie rzygowino !!…………….Twoim celem na tym portalu jest judzenie do nienawiści między Polską a Rosją w myśl uchwały oun z 1990 roku: FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/……………….Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej………………………..Zauważyliście, że nie da się zamieść pod dywan ludobójstwa na Wołyniu, dlatego też skupiliście swoją uwagę na najważniejszej doktrynie oun podanej powyżej!!…….Wasza łże-krytyka banderyzmu ma za zadanie wzbudzenie do was zaufania Polaków !!………..Poświęciliście swoich „herojów” dla ważniejszego celu !!………….Precz zdekonspirowana hrywnowa kłamliwa dziwko !!

     • Avatar
      domarad :

      Słuszna uwaga, chociaż nie wiem na ile nawet wiedza o walkach z UPA znacząco wpłynęłaby na stereotyp Ukrainy [abstrahując od ludobójstwa, oczywiście]. Ukraina dla większości Polaków to wciąż [!!!] dziki step i mit kozactwa, ew. tania siła robocza … Nie można powiedzieć, żeby zamienił to już „banderyzm”, jak twierdzi UPAdlina.

  • Avatar
   sylwia :

   Sigmund: to nie jest żadna ‘przytłumiona mentalność’, która spała. Nigdy nie spała. Nigdy nie zapomnieliśmy i nie zapomnimy o setkach tysięcy polskich dzieci i ich matek i ich ojców oraz polskich żołnierzy i urzędników państwowych, których bestialsko i sadystycznie zamordowaliście w Małopolsce Wschodniej, niszcząc ok. 7000 miejscowości. Dzieli nas na pokolenia morze przelanej przez was polskiej krwi. Teraz czcicie przywódców tego motłochu ukraińskich oprawców. Nie podnoszą się ukraińskie głosy żalu za tę te dokonane przez was zwyrodniałe zbrodnie. Nie będzie pojednania bez ukraińskiego pokajania. Jesteście śmiertelnymi wrogami Polaków, Rosjan, Węgrów, Czechów, Rumunów i Żydów.

   • upadlina
    upadlina :

    twoje komentarze coraz bardziej na poziomie przedszkola !!……….Frustracja kojocie, frustracja!!……..Kolejni forumowicze odkrywają, kim jesteś anty-polski wsiarzu, co zmusza cię do nawiązania już nie skrywanych bliskich relacji z bandero-uSSmańskim trollem ilonem i żydo-bolszewickim kapusiem sułkiem!!……….Osiągasz dno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wkopać się jeszcze pod nie !!………..Hehehehe!!……..Pracuj dalej na swoją reputację portalowego błazna !!……….Oto twój top komentarz: „”…………ale jak się im napisze, żeby się kurwy odpierdoliły od Polaków, to skomlą, że są atakowani strasznymi wyzwiskami. Co się musi do WUJA stać, żeby redakcja wreszcie zrobiła z nimi porządek. Czy Kresy.pl chcą pobić rekord Guinnessa w ilości przekleństw na forum?”…………………..Hehehehe!!…………..