Ministrowie Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) i współpracujących z nią państw chcą dalszego obowiązywania dotychczasowych ram współpracy.

Sekretariat OPEC podał, że zrzeszone państwa i partnerzy zgodzili się, by przedłużyć dotychczasowe warunki współpracy do końca 2023 r., podała w środę rosyjska agencja informacyjna Interfax.

Na tym jednak nie koniec, bowiem OPEC i partnerzy uzgodnili obniżenie dobowego limitu wydobycia do poziomu o 2 mln baryłek niższego niż w sierpniu. Taki limit będzie obowiązywał w listopadzie.

Ministrowie zrzeszonych i współpracujących państw umotywowali swoje decyzję niepewnością co do perspektyw światowej gospodarki w tym rynku ropy naftowej, koniecznością poprawy długoterminowych prognoz dla tegoż rynku. Przyjęte zobowiązania określono skutecznym podejściem wyprzedzającym, które jest konsekwentnie stosowane przez wszystkie strony porozumienia – podał sekretariat OPEC.

Ministrowie podjęli również decyzję o zmniejszeniu częstotliwości posiedzeń Ministerialnego Monitorującego Komitetu OPEC+ (JMMC) z jednego do dwóch miesięcy. Pełnoformatowe spotkania ministerialne OPEC+ będą się teraz odbywać co pół roku, wraz z konferencjami krajów OPEC. Najbliższe spotkanie ministrów ma odbyć się 4 grudnia.

Okres kompensacyjny za niedostatecznie zredukowaną produkcję został przedłużony do 31 marca 2023 roku.

Czytaj także: OPEC przestrzega przed embargiem na rosyjską ropę

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply