Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji  przejęli w Moskwie szwajcarskie zegarki marki Audemars Piguet. Powodem było rzekome naruszenie przepisów celnych – poinformowało w poniedziałek BBC, powołując się na szwajcarskie media.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek, kilka dni po tym, jak Szwajcaria porzuciła tradycyjną neutralność i dołączyła do nakładanych na Rosję sankcji – zwraca uwagę BBC. Wartość każdego z przejętych zegarków wynosi ponad 921 tys. dolarów. “Funkcjonariusze uzasadnili swoje działania twierdząc, że zegarki naruszały lokalne przepisy celne” – czytamy.

Po skonfiskowaniu zegarków przez funkcjonariuszy FSB, firma zawiesiła działalność w Rosji.

Firma nie odpowiedziała na prośbę BBC o komentarz.

W 2021 roku wartość wyeksportowanych przez Szwajcarię do Rosji zegarków mogła wynieść nawet 280 mln dolarów – podkreśla BBC. Medium zwraca uwagę na dużą ilość rosyjskich klientów, którzy kupują luksusowe towary ze Szwajcarii.

W piątek rząd Szwajcarii przyjął kolejne sankcje wobec Rosji, które są zgodne z czwartym pakietem unijnych restrykcji. Szwajcaria stosuje się też do sankcji nałożonych przez Unię Europejską 9 i 15 marca.

Przypomnijmy, że w połowie marca br. UE przyjęła sankcje wobec Rosji. Przewidują one zakaz transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje zakładają także ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

Zobacz także: Grupa G-7 odrzuca żądanie Rosji, by płacić w rublach za rosyjski gaz

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że wcześniej Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów.

USA drastycznie obniżyły swój status handlowy z Rosją, a także zakazały importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Szereg organizacji międzyuczelnianych i akademickich zadeklarowało wycofanie się z uznawania dyplomów wydawanych przez rosyjskie instytucje edukacji wyższej.

Zobacz także: Biden nazwał Putina “rzeźnikiem” [+VIDEO]

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply