Francuskie wojsko poinformowało, że posiada filmy przedstawiające rosyjskich najemników chowających ciała w pobliżu bazy wojskowej w północnym Mali – poinformował portal France24.

Francuskie wojsko poinformowało, że posiada filmy przedstawiające rosyjskich najemników chowających ciała w pobliżu bazy wojskowej w północnym Mali – poinformował portal France24. Wojsko twierdzi, że to jest część kampanii oszczerstw przeciwko Francuzom, którzy przekazali bazę Gossi siłom malijskim na początku tego tygodnia.

Według francuskiego oficera zdjęcia satelitarne wykonane przez francuskie wojsko w czwartek rano pokazują 10 żołnierzy zakopujących około tuzina malijskich ciał na wschód od bazy wojskowej Gossi na północy kraju.

Francuzi uważają, że żołnierze na nagraniu są członkami Grupy Wagnera. Kilka tweetów ze zdjęciami ciał zostało opublikowanych na kontach wspierających Rosję lub fałszywych kontach stworzonych przez grupę, poinformował redakcję francuski oficer.

Francuskie wojsko powiedziało, że ruch mający na celu zdyskredytowanie francuskich sił działających w północnym Mali jest częścią skoordynowanej kampanii wielu ataków informacyjnych na armię i trwa to od kilku miesięcy.

W lutym Francja ogłosiła, że ​​wycofa swoje wojska z Mali w związku z napięciami z rządzącą tym krajem juntą wojskową i decyzją zachodnioafrykańskiego kraju o zatrudnieniu rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. Według ekspertów wojskowych w Mali działa około tysiąca rosyjskich najemników.

Pod koniec zeszłego roku w rozmowie z dziennikarzem RIA Nowosti dyrektor Departamentu Organizacji Międzynarodowych MSZ Rosji Piotr Ilczew stwierdził, że jego państwo będzie nadal udzielać Mali wsparcia wojskowego. “Rosję i Mali łączą dawne, przyjazne stosunki, które rozpoczęły się w czasach ZSRR. Będziemy nadal chronić uzasadnione interesy Bamako na płaszczyźnie ONZ, a także udzielać po linii państwowej aktywnej pomocy malijskim partnerom w sferze wojskowej i wojskowo-technicznej” – powiedział rosyjski urzędnik.

Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Położone na obszarach pustynnych i sawannowych, nie mające dostępu do morza państwo zamieszkane jest przez bardzo zróżnicowaną etniczne ludność – od ludności berberyjskiej (tuareskiej) i arabskiej po różne plemiona murzyńskie stanowiące większość mieszkańców. Państwo zmaga się z ekstremistami islamskimi operującymi na terenach pustynnych oraz niepodległościowym ruchem Tuaregów. W ciągu ostatniego roku w Mali doszło do dwóch zamachów stanu.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply