Obecnie nabożeństwa greckokatolickie odprawia się już w kościele w Grójcu i w Łodzi. Od maja br. nabożeństwa takie będą odprawiane także w Piotrkowie Trybunalskim, Zgierzu, Kaliszu, Świdnicy i Radomiu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, coraz więcej parafii rzymskokatolickich w archidiecezji łódzkiej i diecezji radomskiej pozwala na odprawianie coniedzielnych nabożeństw greckokatolickich. Jest to wynik zabiegów biskupa Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego Włodzimierza Juszczaka u zwierzchników obu diecezji.

Zabiegi bp. Juszczaka były motywowane potrzebą roztoczenia opieki duszpasterskiej nad Ukraińcami, którzy w ostatnich latach wyemigrowali do Polski w celach zarobkowych. Cerkiew greckokatolicka nie posiadając wystarczającej ilości świątyń skorzystała z gościny rzymskich katolików.

Nie mamy wyjścia, jak korzystać z pomocy parafii rzymskokatolickich. Ale to dobre rozwiązanie, też jesteśmy Kościołem katolickim. Istnieje wymienność sakramentów, możemy pod jednym dachem sprawować msze święte – powiedział Wyborczej ks. mitrat Julian Hojniak z Kurii Biskupiej Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego we Wrocławiu.

Obecnie nabożeństwa greckokatolickie odprawia się już w kościele w Grójcu i w Łodzi. Od maja br. nabożeństwa takie będą odprawiane także w Piotrkowie Trybunalskim, Zgierzu, Kaliszu, Świdnicy i Radomiu. Przy wyborze parafii kierowano się danymi o liczbie zatrudnionych Ukraińców uzyskanymi z urzędów pracy. Aby zapewnić Ukraińcom regularną opiekę duszpasterską w Radomiu ma się nawet osiedlić na stałe kapłan greckokatolicki.

Zadowolenie z inicjatywy duchownych wyraził prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma.

CZYTAJ TAKŻE: Kościół grekokatolicki – powszechny czy ukraiński?

Kresy.pl / Gazeta Wyborcza

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz