Oddziały szyickiego ruchu Huthi ruszyły na południową metropolię Aden, gdzie schronił się obalony przez nich prezydent Abd Rabbuh Mansur Hadi. W tle południowy ruch separatystyczny i Al-Kaida.

Huthi – ruch szyitów-zajdytów, wcześniej dyskryminowanych przez sunnicką większość, w ciągu ostatnich kilku miesięcy przejął władzę nad stolicą Jemenu Saną i rozwiązał dotychczasowe władze, o czym pisaliśmy na bieżąco: http://kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/szyici-przejeli-wladze-w-jemenieDotychczasowy prezydent Mansur Hadi początkowo został wzięty w areszt domowy przez szyitów. Uwolniony, uciekł do metropolii na południu Aden gdzie ogłosił, że nadal jest prezydentem i zebrał około 20 tys. ludzi pod bronią. Huthi ruszyli więc na południe. W niedzielę zajęli ważne miast Taiz, a dziś wkroczyli do miasta Lahdż gdzie znajduje się baza wojskowa i gdzie mieli schwytać byłego ministra obrony al-Subaihiego. Przywódca zajdytów Abdelmalik al-Huthi zapowiedział, że jego siły będą kontynuowac walkę z Manurem Hadim, ale też silną na południu Jemenu Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego, która dopuszczała się wielu krwawych ataków na społeczność zajdycką http://kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/krwawa-laznie-w-jemenie-ponad-sto-osob-zginelo-w-samobojczym-zamachu-bombowym-mapa

Tymczasem na Południu wyrósł kolejny aktor. Sepratystyczny Ruch Południowy również uformował swoją siłę zbrojną w postaci Komitetów Ludowych. Jeden z ich przywódców Mohammad Habrej interpretuje słowa al-Huthiego jako deklarację wojny przeciw Południu. Wole walki zadeklarował także Khalid al-Khatiri dowódca separatystycznej Komisji Rady Najwyższej Wyzwolenia i Niepodlełgości oraz lider politycznego Ruchu Południowego Abdullah Nadżi. Siły te dążą do restytucji osobnej państwowości Jemenu Południowego, jaka istniała w latach 1967-1990. Po zjednioczeniu, a szczególnie po wojnie domowej w 1994 r. Południe zostało całkowicie zdominowane przez państwowe elity wywodzące się z Północy kraju.

Tymczasem sąsiednia Arabia Saudyjska, wroga wobec Huthich, która przez alta utrzymywała duże wpływy w Sanie, gromadzi wojska przy granicy Jemenu.

yementimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply