Za popularyzację historii Kresów Wschodnich Tadeusz Kukiz w 2012 r. otrzymał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Rok później IPN przyznał mu nagrodę “Kustosza Pamięci Narodowej”.

Tadeusz Kukiz sam był kresowiakiem bowiem urodził się 9 maja 1932 r. w Dębowicach w województwie tarnopolskim w rodzinie przodownika polskiej Policji Państwowej Mariana Kukiza i jego żony Anny. Ojciec aresztowany przez NKWD w 1940 r., zginął rok później w lwowskim więzieniu. Tadeusz wraz z matką i siostrą zostali wywiezieni do Kazachstanu. W nowe grancie Polski powrócił w 1946 r. Ukończył studia medyczne. Przez kilkadziesiąt lat kierował w Niemodlinie w województwie opolskim oddziałem chorób wewnętrznych i kierował kołem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Poza aktywnością zawodową był także członkiem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związku Sybiraków. Zbierał informacje o kresowych miejscowościach, które następnie opisywał w swoich monografiach. Jak pisze IPN jego opracowania są jedynym źródłem wiedzy o Łopatynie, Radziechowie, Uhnowie i Kukizowie. W latach 1997–2002 opublikował serie monografii poświęconych tej tematyce kresowego malarstwa sakralnego: „Madonny Kresowe i inne obrazy sakralne z Kresów w diecezjach Polski”. Publikował na łamach periodyków: „Spotkania z Zabytkami”, „Semper Fidelis”, „Wrocławskie Wiadomości Kościelne”, „Kresy Literackie”, „Gość Niedzielny”, „Rocznik Lwowski”, „Wołanie z Wołynia”, londyński „Dziennik Polski” oraz „Biuletyn IPN”.

“Zmarł tata naszego przyjaciela, prawdziwy patriota, Kresowianin, dzielny człowiek… Poprosimy o modlitwę” – napisał sztab Pawła Kukiza.

gazeta.pl/ipn.gov.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply