Według Litewskiego Departamentu Statystyki tylko w latach 2011-2014 liczba mieszkańców Litwy deklarujących polską narodowość spadła aż o 17,5%.

Jeszcze w spisie powszechnym z 2011 polską narodowość zadeklarowało około 200 tys. mieszkańców Litwy. Tymczasem Departament Statystyki twierdzi, że w 2014 r. zakwalifikował jako Polaków niecałe 165 tys. z nich. Tendencji tej nie można wytłumaczyć wysoką emigracją z Litwy, która w tych latach wyniosła 170 tys. osób. Bowiem w obszarach zamieszkanych przez Polaków jest ona najniższa. W okresie 2011-2014 z posiadajacych większość polską rejonów wileńskiego i solecznickiego wyjechało odpowiednio 3644 i 1107 osób. Posiadający przytłaczającą większość etnicznych Litwinów rejon kowieński odnotował emigrację 4739 osób.

Proporcja udziału mniejszości narodowych wśród mieszkańców Litwy spadała: Polaków z 6,6% do 5,5%, a Rosjan z 5,8% do 5%. Tymczasem proporcja ludności litewskiej w społeczeństwie wzrosła z 84,1% do 86,3%, a w liczbach bezwględnych spadła tylko o 21 tys. osób. Takie dane mogłoby tłumaczyć tylko wynarodowienie części dotychczas deklarujących się jako Polacy, pod wpływem dyskryminacyjnej polityki państwa litewskiego.

Jest jednak jeszcze jedno wytłumaczenie. Dane z 2011 r. to bezpośrednie odpowiedzi obywateli pytanych w czasie spisu powszechnego. Tymczasem dane z 2014 r. opracowane zostały pośrednio przez urzędników Departamentu Statystyki. “Dane z 2014 roku są oparte na informacji otrzymanej z Centrum Rejestru, która nie zawsze zawiera dane dotyczące narodowości. W takim przypadku jest ustalana domniemana narodowość poszczególnej osoby na podstawie, na przykład, udokumentowanej narodowości rodziców tej osoby” — mowiła “Kurierowi Wileńskiemu” Inga Masiulaitytė-Šukevič. W tym kontekście trudno stwierdzić w jaki sposób urzędnicy kwalifikowali narodowość osób pochodzących z małżeństw mieszanych.

kurierwilenski.lt/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. rudy
    rudy :

    Litewski rząd otwardzie przeprowadza represje wobec Polaków na Litwie, a co na to Polski rząd? A w dupie widocznie to miał, nie do “rodaków” na kresach im, mają ważniejsze rzeczy w głowie – obrona przed rzekomej agresji rosyjskiej i pomóc Ukrainie w jej przestępstwach wobec swych ludzi. Grosz cena takim rządom.

  2. wilno
    wilno :

    Litwa dla Polaków na litwie robi takie warunki, żeby poprostu bycie Polakiem sprawiało trudności dla tego człowieka, także stara się aby dzieci polskiego pochodzenia słyszały coraz mniej języka polskiego, dla tego w polskich szkołach jest jego coraz mniej. Nazwiska oczywiście nigdy nie będą pisać normalnie, bo gdyby pisali normalnie z samego początku, to okażało się by, że litwini na litwie są mniejszością 🙂

  3. jan53
    jan53 :

    Litvuski urząd statystyczny to taki wwiarygodny urząd jak kroniki ilmowe Goebbelsa o “planowym wycofywaniu wojsk z frontu wschodniego”.Wedlug innych zrodel oraz AWPL mniejszości polskiej nie tylko ubylo ale jej liczba ponoc wzrosla.
    Litvusy to taki nacjonalistycznie wwrogo nastawiony kraik wiszący jak wrzod u d……Polski który swym postepowaniem stara zainfekować caly organizm.Polska racj stanu : To raz na zawsze odciąć się od wspólnej historii tak jak to zrobili litvusi po 1918r.Odciac ten chory wrzod jednocześnie zazadac respektowania przez nich wszystkich podpisanych traktatow – w tym dotyczący naszej mniejszości.
    Robienie przez gajowego i jego majordomusa Siemoniaka z litvusow partnerow w obronie wschodniej flanki NATO jest po prostu zalosne.Zaden z tych “pomazancow Bozych” widać nie pamięta z historii jak ci “przyjaciele” wspólnie z bolszewikami w 1920r walczyli przeciw Polskiej armii w Bitwie Niemeczynskiej .Dopiero gdy Polacy rozpędzili czerwona holote i litvuskich kolaborantow nastapilo podpisanie Traktatu Ryskiego.

  4. jerzyjj
    jerzyjj :

    LITWIN (potomek Szaulisow) = UKRAINIEC (potomek UPA) i to by bylo na tyle …=== Związek Strzelców Litewskich, Szaulisi (lit. Lietuvos Šaulių Sąjunga) – paramilitarna organizacja litewska powstała w 1919.W okresie międzywojennym liczyła 61 tys. członków.
    W czasie II wojny światowej z jej szeregów rekrutowała się litewska kolaborancka formacja policyjna Ypatingasis būrys, odpowiedzialna za masowe zbrodnie na ludności żydowskiej i polskiej na Wileńszczyźnie. Pilnowali także gett w Generalnym Gubernatorstwie.
    Reaktywowana po 1991, liczy obecnie 7000 szaulisów. Posiada własne odznaczenia: Gwiazdę Szaulisów i Medal Gwiazdy Szaulisów.=== Ukraińska Powstańcza Armia, UPA (ukr. Українська Повстанська Армія, УПА; Ukrajinśka Powstanśka Armija, UPA) – formacja zbrojna stworzona przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku, kierowana przez OUN-B. Działała głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej i na terenie na zachód od Linii Curzona.
    Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) jest współodpowiedzialna wraz z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) za zorganizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa polskiej ludności cywilnej (patrz: rzeź wołyńska i czystka etniczna w Małopolsce Wschodniej) [3].
    Od jesieni 1944 UPA walczyła na terenie nowych granic Polski, oprócz LWP również z oddziałami poakowskimi (np. Zgrupowanie Warta), WiN, KBW, UBP, WOP, atakowała posterunki MO i niebronione polskie wsie. Od 1945 na Lubelszczyźnie i Podlasiu zawierała lokalne porozumienia rozejmowe z antykomunistycznym podziemiem poakowskim, były przypadki współpracy zbrojnej (atak na Hrubieszów). Zarówno w trakcie wysiedleń ludności ukraińskiej do ZSRR w latach 1944-1946, jak i w trakcie akcji Wisła, zbrojnie starała się powstrzymać wysiedlenia ludności ukraińskiej. Na terenie ZSRR walczyła z regularnymi oddziałami Armii Czerwonej, Istriebitielnymi Bataljonami, milicją, wojskami NKWD i MGB i antypartyzanckimi oddziałami NKWD.
    W Polsce jej aktywność znacząco zmalała po akcji „Wisła” w 1947, ostatnie oddziały przestały istnieć w ZSRR w 1