Wyprawa Baracka Obamy na nieodległą od wybrzeży USA wyspę będzie pierwszą wizytą amerykańskiego prezydenta na Kubie od 1928 r.

Obama ma spotkać się z przywódcą Kuby Raulem Castro. Poza tym w planach jest też spotkanie z przedstawicielami miejscowych przedsiębiorców oraz “społeczeństwa obywatelskiego”. Wbrew wcześniejszym plotkom nie dojdzie natomiast do spotkania amerykańskiego prezydenta z Fidelem Castro. Wieloletnim przywódcą Kuby w czasie “zimnej wojny” kiedy to pozostawała ona w bardzo napiętych relacjach z sąsiednim supermocarstwem. Wizytę Obamy na żywo będzie transmitować kubańska telewizja państwowa.

Do rozłamu między USA i Kubą doszło w 1960 r. Fidel Castro podpisał wówczas kontrakt ze Związkiem Radzieckim na dostawy syberyjskiej ropy. Jednak amerykańskie koncerny Esso, Standard Oil odmówiły jej przerobu, w związku z tym kubański przywódca po prostu je znacjonalizował. Amerykański prezydent Eisenhower autoryzował wówczas plan obalenia Castro zaś w październiku 1960 r. wprowadził blokadę handlową Kuby. W styczniu 1961 kubański lider zażądał redukcji obsady amerykańskiej ambasady w Hawanie, liczącej około 300 etatów, którą podejrzewał o planowanie jego obalenia. USA odpowiedziały na to zerwaniem stosunków dyplomatycznych. W tymże roku CIA usiłowało obalić kubańskich rząd wysyłając do Zatoki Świń uzbrojonych kubańskich emigrantów, zaś Castro próbował zainstalować na wyspie radzieckie rakiety nuklearne średniego zasięgu, co latem 1962 r. doprowadziło do tak zwanego “kryzysu kubańskiego” czyli największego napięcia czasów zimnej wojny.

Dziś wiemy już, że obie strony pracowały nad porozumieniem od połowy 2013 r. Mediatorem była dyplomacja Stolicy Apostolskiej i Kanady. Plan normalizacji realcji ogłoszono w grudniu zeszłego roku. W styczniu 2015 r. władze Kuby uwolniły 53 więźniów zdefiniowanych przez Waszyngton jako “polityczni” i rozpoczęły się negocjacje na poziomie asystentów szefów dyplomacji. 10 kwietnia Baracka Obamy spotkał się osobiście z przywódcą Kuby Raulem Castro na szyczcie panamerykańskim w Panamie. 20 maja 2015 r. rząd kubański otworzył swój pierwszy rachunek w amerykańskim banku, a 29 maja zeszłegok roku Amerykanie wykreślili Kubę ze swojego spisu państw wspierających terroryzm w którym figurowała od 1982 r.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply