Przyjęta do ustawy o reeksporcie towarów wojskowych poprawka ma umożliwić nabywcom szwajcarskiej broni jej wysyłanie takim krajom, jak Ukraina.

W środę Rada Kantonów, izba wyższa parlamentu Szwajcarii przyjęła poprawkę do ustawy o reeksporcie towarów wojskowych, która ma umożliwić krajom trzecim na wysyłanie szwajcarskiej broni na Ukrainę.

Poprawka reguluje ogólne zasady reeksportu broni szwajcarskiej produkcji. W przyszłości, kupujące ją państwa będą podpisywać deklaracje, zobowiązując się do nie odsprzedawania jej innym krajom. Jednak w przypadku „krajów, które podzielają szwajcarskie wartości” i mają porównywalne zasady kontroli eksportu, będzie to obowiązywało do 5 lat.

Ponadto, dozwolony będzie transfer uzbrojenia do krajów zaangażowanych w konflikt, które legalnie korzystają z prawa do samoobrony.

Teraz decyzja musi zostać zweryfikowana przez Radę Narodu, czyli izbę niższą parlamentu.

Rząd Szwajcarii do tej pory kilkukrotnie odmawiał zgody na reeksport szwajcarskiego uzbrojenia na Ukrainę, powołując się na swoją neutralność i wspomnianą ustawę o towarach wojskowych. Od początku rosyjskiej inwazji Niemcy, Hiszpania i Dania zwracały się do Szwajcarii z wnioskiem o zezwolenie na reeksport broni, ale spotkały się z odmową, uzasadniając to neutralnością polityczną kraju. Hiszpanii odmówiono reeksportu rakiet Aspide, Niemcom amunicji kal. 35 mm dla zestawów przeciwlotniczych Gepard, a Duńczykom – kołowych pojazdów opancerzonych Piranha III.

Później parlament opracował kilka scenariuszy, aby Szwajcaria nie została pozostawiona ze związanymi rękami w obliczu wojny na Ukrainie.

Jak pisaliśmy, tydzień temu szwajcarscy parlamentarzyści odrzucili projekt ustawy zezwalający na reeksport broni na Ukrainę. Według DW inicjatywa legislacyjna miała pozwolić na reeksport broni do końca 2025 roku. Jej zwolennicy argumentowali, że Szwajcaria powinna udzielić Ukrainie większego wsparcia i przyczynić się do bezpieczeństwa europejskiego. Jednocześnie przeciwnicy zauważyli, że pośrednie dostawy broni są problematyczne z punktu widzenia zasad neutralności Szwajcarii.

Przypomnijmy, szwajcarski rząd poparł wycofanie z eksploatacji 25 czołgów bojowych Leopard 2 z zamiarem odsprzedaży ich Niemcom, co może pozwolić krajom zachodnim na wysłanie większej pomocy wojskowej na Ukrainę.

Niemcy zwróciły się w lutym do Szwajcarii o odsprzedaż części czołgów producentowi broni Rheinmetall, co pozwoliłoby firmie uzupełnić braki w uzbrojeniu krajów Unii Europejskiej i NATO.

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply