Francuska firma Framatome ma przejąć rolę niemieckiego Siemens Energy w dostawie systemu kontroli operacyjnej dla nowych bloków węgierskiej elektrowni jądrowej.

O zmianie partnera w rozbudowie elektrowni w Paks poinformował minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Szef węgierskiej dyplomacji przebywał z wizytą w Paryżu. W stolicy Francji Szijjártó stwierdził, że wzrost produkcji energii w elektrowniach atomowych jest najlepszym sposobem na zagwarantowanie długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Węgier i utrzymanie osiągnięć programu ograniczania cen energii dla gospodarstw domowych, co było czytelną krytyką polityki Berlina, dążącej do marginalizacji energetyki jądrowej.

Szijjártó rozmawiał w Paryżu z dyrektorem generalnym francuskiego przedsiębiorstwa elektroenergetycznego EDF. Szijjártó powiedział, że niedawne zatwierdzenie przez Komisję Europejską zmian w umowach dotyczących modernizacji elektrowni w Paks może teraz przyspieszyć rozbudowę, dodając, że rząd Węgier spodziewa się teraz większej obecności Francji w projekcie.

“Węgry planowały dostawę systemu sterowania przez niemiecko-francuskie konsorcjum, ale niemiecki rząd nie dopuszcza udziału niemieckiej firmy” – stwierdził minister, którego zacytował portal Daily News Hungary – “Dlatego ich rolę najprawdopodobniej przejmą Francuzi”. Minister zaznaczył, że amerykański gigant inżynieryjny GE, któremu zlecono produkcję i dostawę turbin do nowych bloków, został przejęty przez francuską firmę. „Oznacza to, że francuska wartość dodana, francuski udział i francuski wkład w węgierski przemysł jądrowy znacznie wzrosną” – powiedział szef węgierskiej dyplomacji.

Szijjártó powiedział, że jest to zgodne z interesami Węgier, argumentując, że Budapeszt i Paryż zgadzają się co do strategicznego znaczenia ochrony energii jądrowej. „Niektórzy europejscy gracze polityczni i brukselscy biurokraci próbują wypchnąć energię jądrową z europejskiego rynku energii” – powiedział członek węgierskiego rządu. Dodał jednak, że Francja zorganizowała koalicję 12 krajów europejskich, które zdecydowanie popierają wykorzystanie energii jądrowej.

„Nie akceptujemy negatywnej dyskryminacji energii jądrowej” – powiedział Szijjártó, który podkreślał – „Energia jądrowa jest rzeczywiście czystym, tanim i bezpiecznym sposobem wytwarzania energii elektrycznej”.

Szijjártó w środę rano przeprowadził także rozmowy z dyrektorem generalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz szefami Thales Alenia Space i Servier.

Węgry intensyfikują współpracę z ESA po zakwalifikowaniu czterech ostatnich kandydatów na kolejnego astronautę, który weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Umowa na realizację misji zostanie podpisana z amerykańską firmą Axiom Kosmos we wrześniu.

W 2009 roku węgierski parlament zatwierdził budowę dwóch nowych bloków energetycznych tej elektrowni jądrowej. W 2014 roku projekt został przyznany Rosatomowi bez przetargu.

Koszt budowy szacowano na 12,5 mld euro. W 2016 roku Rosjanie przyznali Węgrom kredyt o wartości 10 mld euro właśnie na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks.

Sprawa wzbudziła jednak wątpliwości Komisji Europejskiej. Rozpoczęła ona postępowanie skierowane przeciw Węgrom, z powodu wątpliwości czy dwa nowe reaktory są budowane na zasadach rynkowych.

dailynewshungary.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply