Według wstępnego szacunku GUS, w marcu br. inflacja wyniosła 16,2 proc. w ujęciu rocznym, jednak w porównaniu z lutym ceny wzrosły o 1,1 proc. Wciąż szybko drożeje żywność.

W piątek 31 marca br. Główny Urząd Statystyczny podał, że według tzw. szybkiego szacunku w mijającym miesiącu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych, tj. inflacja CPI wzrosła o 16,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 roku.

Wstępny marcowy odczyt wskazuje wyraźny spadek inflacji w porównaniu z lutym br., gdy wyniosła ona 18,4 proc. i była najwyższa od ponad ćwierć wieku. Jednocześnie, to najniższy odczyt od sierpnia 2022 roku (16,1 proc.).

Portal Bankier.pl przypomina, że ekonomiści oczekiwali wyraźnego spadku wskaźnika w mijającym miesiącu, przy czym ich prognozy były wyjątkowo rozbieżne – w przedziale od 15,5 proc. do 17,7 proc. Serwis zaznacza przy tym, że „hamowanie inflacji nie oznacza, że ceny maleją”, ale że rosną one nadal, choć relatywnie wolniej.

Serwis zaznacza też, że „silny wpływ na odczyty podstawowego wskaźnika inflacji ma obecnie efekt bazy statystycznej”. Chodzi tu o gwałtowny wzrost ceny paliw na stacjach po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mocno podbiło to indeks CPI, a zarazem punkt odniesienia dla bieżących danych o zmianie cen w ujęciu rocznym.

W marcu br. ceny wzrosły wobec lutego o 1,1 proc. To mniej niż w poprzednich miesiącach, ale zarazem dużo, bo jak zwrócili uwagę analitycy Santander Bank Polska, to jeden z najwyższych marcowych odczytów w ostatnich 20 latach. Dla porównania, według GUS w styczniu br. ceny konsumpcyjne w ujęciu miesięcznym wzrosły o 2,5 proc., a w lutym – o 1,2 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jak podano, w mijającym miesiącu wciąż bardzo szybko drożała żywność i napoje bezalkoholowe – o 24 proc. w ujęciu rok do roku (w lutym było to 24,7 proc.) i aż o 2,3 proc. wobec lutego. W przypadku nośników energii w ciągu roku ceny wzrosły o 26 proc., ale względem lutego zanotowano spadek o 0,6 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu były o 0,2 proc. wyższe niż przed rokiem, ale o 1,8 proc. niższe niż w lutym br.

„Szczyt inflacji – przynajmniej w tym cyklu – mamy już w Polsce za sobą. (…) Niestety (…) w marcu ceny nadal rosły bardzo szybko, szczególnie w przypadku żywności – komentuje Bankier.pl.

Czytaj także: Dwucyfrowy wzrost kradzieży w sklepach. „Skutki wysokiej inflacji”

Zobacz również: Płace w Polsce gonią inflację

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply