Rząd Włoch zatwierdził projekt ustawy, która zakazuje wytwarzania lub sprzedawania żywności hodowanej w laboratoriach.

We wtorek rząd włoskiej premier Giorgii Meloni zatwierdził projekt ustawy, zgodnie z którym za wytwarzanie lub sprzedawanie żywności syntetycznej groziłyby surowe kary. Dokument przewiduje grzywny sięgające nawet 60 tys. euro oraz konfiskatę tego rodzaju sztucznych produktów. Dotyczy to zarówno żywności dla ludzi, jak i paszy dla zwierząt.

Propozycja premier Meloni ma na celu ochronę włoskich produktów. Projekt popiera włoski minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i lasów– Francesco Lollobrigida.

 

– Nie mogliśmy nie świętować wraz z naszymi rolnikami projektu, który stawia Włochy w awangardzie nie tylko w obronie doskonałości, która jest dla nas szczególnie ważna, ale także w obronie konsumentów – szefowa rządu w Rzymie po posiedzeniu gabinetu.

W oświadczeniu włoskiego rządu czytamy, że zakaz żywności hodowanej w laboratoriach został zaproponowany „z poszanowaniem zasady ostrożności”, aby chronić zdrowie ludzi i „dziedzictwo rolno-spożywcze” Włoch.

Choć rząd Meloni ma za sobą większość w parlamencie, to jednak sam proces legislacyjny we Włoszech jest zazwyczaj długi. Nie wiadomo zatem, kiedy nowe prawo mogłoby wejść w życie.

Z projektu są też zadowoleni członkowie potężnego włoskiego lobby rolniczego – Coldiretti. Zaznaczyli, że około 500 tys. Włochów podpisało petycje w ramach akcji poparcia dla zakazu sztucznej żywności. Dodają, że apel miał na celu „uratowanie włoskiej żywności” przed atakiem międzynarodowych firm, będących pionierami w zakresie produkcji mięsa laboratoryjnego.

Rolnictwo jest podstawą włoskiej gospodarki. Członkowie Coldiretti oszacowali, że wartość eksportu włoskiej żywności, w tym wina, wyniósł w 2022 roku ponad 60 mld euro.

Jednocześnie, kampanie przeciwko mięsu hodowanemu w laboratoriach są sprzeczne z naciskami tzw. środowisk ekologicznych, dążących do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, wytwarzanych przez rolnictwo, a zwłaszcza hodowlę bydła.

Wytwarzanie sztucznego mięsa polega na pobraniu niewielkiej liczby komórek od żywych zwierząt, które następnie są hodowane kontrolowanym środowisku. Trwają prace nad przyspieszeniem tego procesu, w celu otrzymania odpowiednio dużych ilości takiego syntetycznego produktu. Dzięki temu, producenci mogliby zaoferować klientom konkurencyjne ceny.

Z kolei Giorgia Meloni od dawna sprzeciwia się trendom żywieniowym, kontrastującym z klasyczną włoską dietą śródziemnomorską. Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej wielokrotnie krytykowała unijne przepisy, regulujące wykorzystanie owadów w żywności dla ludzi. Zaznaczała, że Unia Europejska powinna bardziej skoncentrować się na polityce energetycznej niż na niszowej żywności.

Minister rolnictwa Włoch poinformował, że rząd podpisał cztery dekrety regulujące kwestię mąki pochodzącej z owadów, takich jak świerszcze. Etykiety muszą wyraźnie wskazywać konsumentom, że dana mąka zawiera zmielone owady.

Czytaj także: Mąka z owadów dopuszczona przez UE. Ardanowski: to atak w rolników

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply