Arabia Saudyjska i Chiny wspólnie stworzą nowoczesny, zintegrowany kompleks rafineryjno-petrochemiczny na terytorium tego drugiego państwa.
Kompleks ma produkować “wysokowartościowe chemikalia” w ramach wartej wiele bilionów dolarów Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), donosi w czwartek, za agencją informacyjną Anadolu, portal Middle East Monitor. Według chińskiego dziennika “Global Times”, warty 12,2 miliarda dolarów projekt angażujący Saudyjczyków w chiński sektor naftowy, będzie „zieloną i niskoemisyjną inicjatywą”. Zostanie uruchomiony w mieście Panjin w północno-wschodniej prowincji Liaoning.
Aramco, saudyjska publiczna spółka naftowa, poinformowała w oświadczeniu, że uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w miejscu inwestycji odbyła się w środę. Aramco będzie posiadać 30 proc. udziałów, podczas gdy chińskie Norinco Group i Panjin Xincheng Industrial Group będą posiadać odpowiednio 51 procent i 19 procent udziałów.
Oczekuje się, że kompleks będzie w pełni operacyjny do 2026 r. Mohammed Y. Al-Qahtani, menadżer Aramco, powiedział – „Ten kompleks jest kamieniem węgielnym naszych wysiłków na rzecz wspierania światowej klasy, zintegrowanego sektora refineryjnego tutaj w Chinach, ponieważ petrochemia będzie odgrywać kluczową rolę w naszym wspólnym sukcesie”.
Po ukończeniu Huajin Aramco Petrochemical Company (HAPCO), bo tak nazywać się będzie nowy zakład, „będzie wzorem dla rozwijającego się nowoczesnego chińskiego przemysłu petrochemicznego, zdolnego do dostarczania produktów o niższej zawartości węgla – chemikaliów i zaawansowanych materiałów” – zacytował portal – „Panjin zbudował poszerzony [dla statków o wyporności] 100 tys. ton kanał głębokowodny, nabrzeże naftoportu o pojemności 300 tys ton i oczyszczalnię ścieków o zdolności oczyszczania 60 tys. ton dziennie” – “Global Times” napisał o chińskich przygotowaniach do inwestycji.
Tak poważna inwestycja jest kolejnym sygnałem zacieśnienia więzi między Chinami a saudyjskim królestwem. W grudniu 2022 r. przewodniczący ChRL był w nim z pompą podejmowany przy okazji szczytu Rady Państwa Zatoki Perskiej. Miarą wzrostu znaczenia Chin na Bliskim Wschodzie może być to, że to właśnie na skutek mediacji Pekinu doszło do przywrócenia normalnych relacji dyplomatycznych między Arabią Saudyjską, a jej czołowym rywalem w regionie – Iranem.
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply