Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wypowiedział się przeciwko wysłaniu na Ukrainę niemieckich myśliwców.

Stanowisko to Pistorius przekazał w rozmowie z Suddeutsche Zeitung.

„Myślę, że to nie wchodzi w rachubę. Myśliwce są znacznie bardziej złożonymi systemami niż czołgi bojowe i mają zupełnie inny zasięg i siłę ognia” – stwierdził Pistorius.

Jak informowaliśmy, według serwisu Politico w Kijowie panuje przekonanie, że teraz, po zgodzie na transfer czołgów, kolejnym krokiem powinno być pozyskanie nowoczesnych, zachodnich myśliwców.

Portal, powołując się na rozmowy z kilkoma zachodnimi dyplomatami i przedstawicielami resortów obrony, potwierdza, że na Zachodzie toczy się już wewnętrzna debata na ten temat. Na rozmowy naciskają Ukraińcy, wspierani przez „bojowo nastawione” państwa bałtyckie.

Wiadomo, że w przyszłym miesiącu w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech odbędzie się kolejny szczyt państw wspierających Ukrainę, na czele z USA. Według Politico, należy oczekiwać, że głównym tematem będzie zwiększenie wsparcia dla ukraińskiego lotnictwa i obrony powietrznej. Tym samym, na agendzie ma pojawić się temat myśliwców. Jednak część urzędników uważa, że spotkanie będzie koncentrować się raczej na opracowaniu planu awaryjnego na wypadek, gdyby myśliwce okazały się pilnie potrzebne w przyszłości, niż na zawarciu umowy w sprawie dostaw w krótkim czasie.

W czwartek przedstawiciel Białego Domu powiedział, że administracja prezydenta Joe Bidena „dogłębnie omawia” z sojusznikami możliwość dostarczenia Ukraińcom myśliwców F-16 i „niczego nie wyklucza”.

Przeczytaj: Producent F-16 gotowy zwiększyć produkcję dla krajów, które przekażą myśliwce Ukrainie

Agencja prasowa Reuters poinformowała w środę powołując się na doradcę ministra obrony Ukrainy, że strona ukraińska będzie nalegać na transfer zachodnich myśliwców takich jak amerykańskie F-16.

Dodajmy, że latem 2022 roku gen. Charles Brown, dowódca sił powietrznych USA powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaczynają badać możliwość szkolenia ukraińskich pilotów. Docelowo chodzi o pomoc Ukrainie w budowie jej przyszłych sił powietrznych. Wcześniej Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów w zakresie korzystania z amerykańskich samolotów.

Kresy.pl / sueddeutsche.de

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    OSYNT donosi że piloci szkolą się od 8 miesięcy. USA dysponuje 1200 F16, więc pewnie będzie z czego “pożyczyć”.
    A swoją drogą ciekawa będzie obserwacja walki F16 z MIGiem czy innym SU.

    • Kasper1
      Kasper1 :

      Niedawno pojawiła się informacja podawana przez amerykańską prasę o tym, że przekazanie F-16 nie wchodzi w grę bo na Ukrainie nie ma odpowiednich lotnisk. Już bardziej mogłyby to być F-18 lub JAS 39 Gripen bo są one mniej “wymagające”. Tak czy owak temat na razie jest zamknięty szczególnie w świetle wypowiedzi Scholtza i Pistoriusa a szum informacyjny robią głównie Ukraińcy próbujący zaczarować rzeczywistość.