Niemcy uznały oficjalnie, że stalinowskie kierownictwo Związku Radzieckiego dopuściło się na Ukrainie ludobójstwa.

W środę Bundestag przyjął rezolucję „Hołodomor na Ukrainie: Pamięć – Upamiętnienie – Ostrzeżenie”, którą poparły partie koalicji – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), Zieloni, Wolna Partia Demokratyczna (FDP), a także główna siła opozycyjna Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna-Unia Chrześcijańsko-społeczna (CDU-CSU). Od głosu wstrzymali się natomiast parlamentarzyści eurosceptycznej i antyimigracyjnej Alternatywy dla Niemiec (AfD) oraz radykalnej Lewicy (Die Linke), które również pozostają w opozycji.

Bundestag odniósł się do klęski głodu, jaką na Ukrainie wywołała w latach 1931-1932 polityka eksploatacji chłopstwa na potrzeby forsownej industrializacji. Uznał, że masowe zgony z głodu nie były wynikiem nieudanych zbiorów, ale były odpowiedzialnością przywódców politycznych Związku Radzieckiego pod rządami Józefa Stalina. Hołodomor to „zbrodnia przeciwko ludzkości”, z dzisiejszej perspektywy „historyczno-polityczna kwalifikacja jako ludobójstwo jest oczywista” – uznała izba niższa parlamentu RFN.

Jak napisano na stronie internetowej Bundestagu już zimą 1931/1932 roku setki tysięcy Ukraińców zmarło z niedożywienia. Mimo to gwałtowne rekwizycje upraw trwały. „Dodatkową karą był głód, a w przypadku niedotrzymania ustalonych ilości dostaw żądano i konfiskowano wielokrotność zboża i innej żywności. Dotknięte regiony otoczono kordonem, aby zapobiec ucieczce głodujących do miast i transportowi żywności do regionów”. zastępcy.

Niemieccy parlamentarzyści przypomnieli jednak także, że wywołany politycznie głód zabił miliony ludzi także w innych obszarach Związku Radzieckiego, w tym w Kazachstanie oraz na rosyjskim Nadwołżu.

Wydarzenia lat 30 XX wieku ukazują według nich dążenie kierownictwa sowieckiego do kontrolowania i ujarzmiania chłopów na peryferiach państwa oraz niszczenia ukraińskiego stylu życia, języka i kultury. „Cała Ukraina była dotknięta głodem i represjami, nie tylko jej regiony produkujące zboże” – ujęto w rezolucji.

Parlamentarzyści wezwali rząd federalny do dalszego politycznego wspierania pamięci ofiar Hołodomoru i jego nagłośniania na arenie międzynarodowej oraz do „dalszego zdecydowanego przeciwdziałania wszelkim próbom promowania jednostronnej rosyjskiej narracji historycznej”. Jako „ofiara rosyjskiej wojny napastniczej, która narusza prawo międzynarodowe i imperialistycznej polityki Władimira Putina”, Ukraina powinna nadal otrzymywać wsparcie polityczne, finansowe, humanitarne i militarne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według rezolucji Bundestagu Hołodomor przypadł na okres największych zbrodni przeciwko ludzkości na kontynencie europejskim, których okrucieństwo było wcześniej niewyobrażalne. „Obejmują one Holocaust Żydów europejskich w jego historycznej osobliwości, zbrodnie wojenne Wehrmachtu i planowane morderstwo milionów niewinnych cywilów w ramach rasistowskiej niemieckiej wojny na wyniszczenie na Wschodzie, za którą Niemcy ponoszą historyczną odpowiedzialność. Miejsca takie jak Wola, Babi Jar czy Leningrad symbolizują te niezliczone zbrodnie” – parlamentarzyści odnieśli się także do zbrodni popełnionych w czasie tłumienia przez III Rzeszę powstania warszawskiego.

Z własnej przeszłości Niemiec niemiecki Bundestag wywodzi szczególną odpowiedzialność za identyfikowanie i zwalczanie zbrodni przeciwko ludzkości, zadeklarowano.

Czytaj także: Morawiecki: Ukraino, zawsze będziemy was wspierać [+VIDEO]

bundestag.de/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply