W środę zmarł w Szanghaju były przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej i sekretarz generalny partii komunistycznej Jiang Zemin.

Informację o śmierci byłego chińskiego przywódcy, podała za chińskimi mediami państwowymi BBC. Według oświadczenia Komunistycznej Partii Chin, polityk zmarła z powodu białaczki i wielonarządowej niewydolności. Przypadający głównie na dekadę lat 90 okres rządów Jiang Zemina był przełomem nie tylko dla jego państwa, ale i dla całego świata, bowiem to właśnie za jego czasów ChRL dokonała gwałtownych reform rynkowych i otworzyła się na światową gospodarkę.

Partia określiła Jiang Zemina jako „wybitnego przywódcę o wielkim prestiżu” i „wypróbowanego bojownika komunistycznego”. Państwowe media, w tym dzienniki “Renmin Ribao”, “Global Times” i agencja informacyjna Xinhua, zmieniły swoje strony internetowe na czarno-białe.

Urodzony w 1926 uczył w Nankinie w czasach okupacji japońskiej. W latach 40 studiował w Szanghaju. Właśnie tam w 1947 r. przystąpił do Komunistycznej Partii Chin. Jako inżynier pracował w zakładach samochodowych, także jako delegowany inżynier w ZSRR i Rumunii. Robił też karierę w strukturach partyjnych. Przez jaki czas był dyplomatą w Rumunii.

W 1985 r. został przewodniczącym administracji Pekinu, a następnie sekretarzem organizacji partyjnej w Szanghaju, ekonomicznym centrum Chin w czasach, w czasach, gdy pod wpływem nieformalnego lidera Deng Xiaopinga, państwo przeżywało okres ograniczonej liberalizacji ekonomicznej i tworzenia specjalnych stref ekonomicznych otwartych na inwestycje zagraniczne i działających w warunkach rynkowych. Jiang był zdecydowanym zwolennikiem tego kursu.

W 1987 r. Jiang Zemin wszedł w skład Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i nieoczekiwanie został sekretarzem generalnym partii niecałe dwa tygodnie po stłumieniu protestów na placu Tiananmen, które zaowocowały odwołaniem ze stanowiska lidera partii liberalnego Zhao Zhijaga, oskarżonego o sympatyzowanie z protestującymi. Jiang objął władzę jako nominat partyjnej starszyzny z Dengiem na czele i początkowo nie posiadał silnej pozycji i własnego zaplecza politycznego.

Sprzeciwiając się liberalizacji politycznej, Jiang w pełni poparł kurs Denga na przyspieszenie i radykalizację reform rynkowych. Wraz z Zhu Rongji od 1993 wicepremierem, a w latach 1998-2003 premierem, Jiang doprowadził do przestawienia większości sektorów gospodarki na zasady rynkowe, stworzenia warunków dla masowej prywatnej działalności gospodarczej. Przede wszystkim to za jego rządów doszło do otwarcia gospodarki Chin na międzynarodowy handel i inwestycje zagraniczne, które w warunkach globalizującego się, po upadku bloku socjalistycznego, świata, uczyniły z ChRL przemysłową “fabrykę świata”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jiang Zemin przestał być przewodniczącym ChRL w 2003 r., a sekretarzem generalnym partii w 2002 r. Trzecie kluczowe dla władzy w Chinach stanowisko – przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej utrzymywał do 2004 r. co było odczytywane jako przejaw dalszych przemożnych wpływów Jiang Zemina, mimo formalnego objęcia władzy przez Hu Jintao. Wpływy na władze były sekretarz generalny utrzymywał jeszcze przez wiele lat.

To właśnie za czasów Jianga ustanowiono praktykę kolektywnego kierownictwa w partii i państwie oraz ustępowania przywódców partii i państw po dwóch kadencjach u władzy, w celu zapobieżenia praktykom z czasów personalnej dyktatury Mao Zedonga. Przestrzegał jej następca Jianga Hu Jintao. Natomiast obecny przywódca Xi Jinping odrzucił tę zasadę, dając się przed nieco ponad miesiącem wybrać na trzecią kadencję w roli sekretarza generalnego.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply